Doğum kontrol hapı HPV yi arttırır mı...

 

Human papillomavirus hpv  enfeksiyonlarında, gebelik sayısının artmasına paralel olarak, servikal intraepitelyal neoplazma ve servikal kansere dönüşüm hızı da artmaktadır.

Serviks durumu gebelikte değişikliğe uğrayarak steroid hormonlarının seviyesinde bir artışa neden olur ki bu artış viral replikasyon elementleriyle ilişkilidir.

International Collaboration of Epidemiological Studies of Cervical Cancer grubul tarafından yapılan çalışmada gebelik sayısı artıkça serviks kanser riskininde artığını bildirmişdir.

Uzun dönemli  DOĞUM KONTROL HAPI -oral kontraseptif kullanımının, serviks kanseri oluşumunda önemli bir risk faktörü olmadığını sadece düzenli kontrollere olanak verdiği için hastalığa erken tanı konmasına olanak sağladığını bildiren çalışmalar olmasına karşın bugün birçok araştırma, oral kontraseptif kullanımına bağlı östrojen salınımı ile HPV 16 onkogenleri arasında sinerjistik bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Beş yıldan az oral kontraseptif kullananlar için ORs yaklaşık 0.46-2.8, 5-9 yıl arası kullananlar için ORs yaklaşık 1.36-5.46 iken,10  yıl ve daha uzun süre kullananlar için bu oran yaklaşık 2.24-9.36 olarak tespit edilmiştir.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


 

HPV / Genital Siğil Tedavisi..Bize Ulaşın.. İletişim