HPV Herpes ve AİDS-HİV ilişkisi..

Bağışıklı Düşüklüğü, vitaminler  ,Hpv  ve HİV  Aids
 

İmmun  baskılayıcı  birçok  durum  karsinojenik  süreci  hızlandıran risk faktörleri arasında sayılabilir
 
Herpes virus enfeksiyonlarının da papillomaviruslar ile sinerjistik rol oynayarak servikal karsinom oluşumunu indüklediği düşünülmektedir.

IARC çalışmalarında, Klamidya,  Trichomanas veya HSV-2’ye karşı antikorlar varsa riskin 2.1 kat arttığı belirlenmiştir .

Human papillomavirus ile HIV arasında kısmi bir ilişki tanımlanmış  ve HIV’a maruz kalan kadın veya erkeklerde HPV pozitifliği ile HPV lezyonları arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur

Beslenme ve diyet alışkanlıklarından kaynaklı vitamin eksikliğinin, servikal kanseri de içine alan bazı malignitelerde rolü olduğu düşünülmektedir. Bu konudaki en ayrıntılı analiz Garcia-Closas  tarfından yapılmış olup, özellikle vitamin A, beta-karoten, folik asit, retinol, vitamin E, viatmin C, B12, likopin gibi maddelerin  HPV ve CIN’a karşı korunmada önemli olduğunu göstermiştir..

Bazı çalışmalar, genetik yatkınlığın kanser gelişiminde önemli bir unsur olabileceğini bildirmişler.

Özellikle Afrika ve Güney Amerikalılarda serviks kanseri insidansının daha yüksek olması sosyoekonomik statülerinin daha düşük olmasıyla ilgilidir

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


 

HPV / Genital Siğil Tedavisi..Bize Ulaşın.. İletişim