HPV ye antikor oluşur mu..

 

 

HPV ye antikor gelişimi

Rb, bir tümör supresör geni olan retinoblastoma’nın bir ürünüdür. Rb hücre mitozunu inaktive etmekle görevlidir. E7 ORFs’nin üzerindeki baskı kalktığında, E7 proteini ve Rb proteini birleşerek hücre üzerindeki inaktive olan mitoz baskısını kaldırarak hücre proliferasyonuna sebep olur.
 E6’da p53 ile birleşerek p53’ün yok olmasına neden olur. Enfeksiyon geçiren bireyin kanındaki E7’ye karşı oluşan antikor, riskin değerlendirilmesi açısından anlamlıdır.
Örneğin servikal kanserli kadınların %20’sinde E7’ye karşı oluşmuş antikor seviyesi ölçülebilir.

 Viral partiküllerin montajında görev alan proteinlerin sentezinden sorumlu, L1 ve L2 olmak üzere iki önemli ORFs içerir. Yalnızca farklılaşmasını tamamlamış hücrelerde eksprese edilir ve virusun yapısal proteinlerini kodlarlar.
Major kapsid proteinini L1 tarafindan kodlanırken, L2 ise minör kapsid proteinlerini kodlar. Majör kapsid proteini tüm HPV’lerde aynıdır. Anti-HPV kapsid antikoru, majör kapsid proteinin antijenine karşı hazırlanmıştır . Minor kapsid proteini türe özgü olduğundan spesifik antikor oluşumunda, antijen olarak kullanılır.

Türkiyede HPV sıklığı gittikçe artmakta ve ucuz yerli hpv aşısı için çalışmalar olduğu bilkinmektedir
Hücre içinde replikasyon hızlandıkça L1 ve L2 ORFs’nin üzerindeki baskı kalkarak transkripte olmaları sağlanır. Sonunda epitelin en üst tabakasında kapsid proteinleri ve virus proteinleri üretilir .

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


 

HPV / Genital Siğil Tedavisi..Bize Ulaşın.. İletişim