Apış Arasında Siğil /  HPV Kondilom Teavisi Nasıl yapılır

Kasık Bölgesinde Siğil Ve HPV Virüsü Nedir, Tedavisi

Apış Arası Şiğili / HPV / Kondilom

 Apış arası nda  görülen hpv kondilomları  hastanın yaşam kalitesini bozan ve olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerdendir. Apış arası siğili  hasta açısından zaten ciddi psikolojik sorun  ve yaratırken Apış arası çevresinde ve genital bölge içinde siğillerin olması bu stresi arttırmakta, özellikle söz konusu erkek hastalar olduğunda  makata siğillerin gitmesi endişesi ile doktora başvuru maaklesef geç  geç olmaktadır.

Kadınlarda, erkeklerde hatta gaylerde görülen  kasık ve anal HPV infeksiyonunun dağılımı bölgenin sürtünme katsayısı ve nemli olması sebebi ile fazladır. Hem kadın hem de erkekler açısından   apış arası yani perine bölgesinde  kondilom  olanlarda anal kanalda  ve kenarında siğil görülme sıklığı daha fazladır.

Önce bazı yanlış anlamaları ortadan kaldıralım. Anüs içinde ve etrafında genital siğillerin görülmesi hastanın mutlaka anal seks yaptığına ya da hasta erkek ise homoseksüel olduğuna delalet etmez!! Bu önemli zira özellikle erkek hastalar gay zannedilme korkusu ile konu ile ilgili doktorlara gitmiyorlar ama daha kötüsü biz doktorlar da ön yargılı davranıyoruz. Oysa bir çok çalışma genital siğili olan partneri olan ve ilişkide bulunan hastaların anal kanalında bir şekilde HPV infeksiyonu olduğunu göstermişlerdir.

Apış arasında et beni, moloskum normal ben bazen   apış arası siğili ile karışmakta ve hasta  boşuna endişe etmektedir.

Apış arası  bölgesinde  saptanan siğillere en sık HPV Tip 6 ve HPV  11 neden olmaktadır. Fakat unutmamak gerekir ki bu bölgedeki siğillerin yaklaşık %25 inde  birden çok HPV tipi saptanmaktadır ve bunların  önemli bir kısmı  yüksek riskli  HPV tipleri yani Tip 16, 18,31 ve 33 saptanmaktadır.

Kasık bölgedeki ve  Apış Arası bölgesindeki  HPV infeksiyonu  genital siğillerin temzilenmesi sonrası  hızla geçmektedir. Bu bölgede nadir olarak da görülen flat kondilombe  yüksek riskli HPV’ler  vücuttan daha çabuk temizlenmektedir.

Apış Arası  Siğillerinde Tedavi Nasıl yapılır; Erkekte Ve Kadında Apış Arası Siğili  Lazer Yakma Tedavisi;

Aslında  apış arası ve kasık bölgesinde yapılan tedavi diğer genital bölge, penis, vajina , makat  bölgesinde  tedavi  den farklı değildir.. Ancak kadın ya da erkekte tedavi sonrası bölgenin anatomik yapısı ve terleme sıkıntısı sebebi ile iyileşme uzun olabilmekte ve pansuman gerekmektedir. Apığ arası kondilomunun yakılması en efektif tedavi yöntemidir. Tedavi sonrası konfor ve ağrının daha az olması sebebi ile lazer ile apış arası siğili tedavisi bizler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Kasık ve apış arası  bölgesinde siğilleri olan kadın hasta da , erkek hasta da, gay hasta da ,  genel anestezi  veya tercihan eğer siğiller çok yaygın değil az ise lokal anestezi uygulanarak yok edilmektedir.Apış arası et beni tedavisi de aynı şekilde yapılmaktadır.

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim