Gebelikte HPV Enfeksiyonu, Hamilelikte Genital Siğil

 

 

Gebelikte HPV ve Genital Siğiller Kondilom

HPV virüsü genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve "kondilom" adı verilenet beni- siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Doğurganlık yaşındaki kadınlarda çok sık görülür ve genellikle cinsel yolla bulaşır. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, HPV de vücuda girdiği anda hücreler içine yerleşir ve kesin tedavisi olmayan sinsi bir hastalık olarak kabul edilir. Bulaşıcıdır, dolayısıyla HPV virüsü enfeksiyonu görülen kişilerin partnerleri de mutlaka muayene olmalı ve tedavi edilmelidir. HPV, cinsel ilşki ile geçen hastalıklar içerisinde en sık gözlenen viral hastalıktır. Tedavi edilmediği sürece uzun süre kalabilir ve büyüme ve yayılma yapabilir. Özellikle vücudun nemli ve sıcak bölgelerinde kolaylıkla yayılır.

Hamilelikte HPV Nasıl Bulaşır

HPV virüsü kan dolaşımına geçmediği için, bu virüsü alınan kan testlerinde saptamak mümkün değildir. Virüs DNA'ya yerleştiği için hiçbir zaman tam anlamıyla vücuttan atılamamaktadır. Hücrelerin içine yerleştiğinden hücrenin genetik yapısını değiştirme ve etkileyebilme özelliğine sahip bir virüstür.

Gebelikte HPV Kondilom , Genital Siğller En çok Hangi Bölgede Olur

Genital Siğiller dış cinsel organlarda, vajinada, rahim ağzında, makat ve idrar kanalı çevresinde görülebilir. Belirtileri; ağrılı cinsel ilişki, yanma, akıntı, kaşınma, kabarık, koyu kahverengi, kanayabilen, karnabahar görünümünde küçük kitleler şeklindedir.

Hamilelikte HPV Enfeksiyonu İçin Risk Faktörleri Nedir

Genital Siğiller ve HPV için Başlıca risk faktörleri; korunmasız cinsel ilişkide bulunmak, çok eşlilik, çok eşli birisiyle cinsel birliktelik yaşamak ve erken yaşta cinsel hayata başlamak olarak sıralanabilir. Ayrıca, oral cinsel ilişki sırasındaki temas ile ellerde veya ağızda da siğiller oluşması kaçınılmazdır.

Gebelikte Smear Testi Yapılır Mı

Daha önceden kondilom yani siğil öyküsü olan ya da hamileliğinde siğil tespit edilen anne adayları mutlaka Pap Smear testi yaptırmalıdır. Smear, kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilecek değişiklikleri görmek amacıyla yapılan bir tarama testidir ve son derece basit, ağrısız bir yöntemdir. Gebelik döneminden önce va olan ya da hamilelikte yeni çıkan siğil kitlelerinin aşırı büyümesi bazen doğum kanalının tıkanmasına neden olur ve vajinal yolla normal doğum imkansız hale gelir.

Hamilelikte HPV Bebeğe Geçer Mi?

Gebelikte bir başka durum da, HPV enfeksiyonu hamilelik döneminde anneden bebeğe geçmemektedir ama normal doğum sırasında bebeğe doğum kanalından bulaşma riski büyüktür. Dolayısıyla genital siğil kondilom görülen hamilelerde doğum şekli sezaryen olmalıdır. Doğum esnasında bebeğe bulaşan HPV virüsü enfeksiyonu, bebeğin solunum yoluna yerleşerek Laringeal papillomatozis adında bir kanser türüne sebebiyet verirler.

Hamilelikte genital siğiller nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte genital siğil, HPV tedavisinde koterizasyon ,kriyoterapi ve dışarıdaki lezyonlarda trikloro asetik asit uygulanabilir. En iyi yöntem eğer siğiller çok yaygın değilse lokal anestezi ile yapılan koterizasyon yöntemidir . Ayrıca bir çok merkezde dış genital bölgede siğilleri olan hamilelere lazer tedavisi de planlanmaktadır.

Hamilelikte lokal olarak kullanılan genital siğili ilacı kullanırken dikkat etmek gerekir.Hamile olmayanlarda kullanılan lokal kremler imikanozol ,podofilin ,5-florourasil kesinlikle hamilede genital siğil tedavisi için kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar bebek için zararlı ve toksiktirler.Hemilelikte genital siğiller ancak bir kadın doğum uzmanının görüşü doğrultusunda tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Baba adayında HPV varlığı gebeliği nasıl etkiler?

Baba adayının aktif HPV olduğu durumda sperm ile HPV virüsünün bebeğe geçmediğinden dolayı ve hem gebelik oluşumunda hem de gebeliğin devamında bebek için olumsuz etkisi olmaz. Fakat bu durumda, gebelikte cinsel ilişkide baba adayının her ne kadar tam olarak HPV nin bulaşmasını tam olarak engellemediği bilinse de cinsel ilişkinin prezervatif ile olması tavsiye edilmektedir.Aslında HPV varlığında bir çok çiftin korkudan tüm hamilelik dönemi boyunca cinsel ilişkiden kaçındıkları da bir gerçektir.

Hamileler HPV den korunmaları İçin Ne Yapmalılar?

Hamilelik öncesinde yapılan Pap Smear testi ve anne-baba adayı tarafından yapılması gereken planlı hamileliğin getirdiği kontroller, bir çok enfeksiyonu engeller. Anne ve bebek için sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesine yardımcı olduğu gibi, bebeğin doğum sonrası yaşantısında bile etkisi olmaktadır.

Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu- doktor nevra - Gebelikte HPV Enfeksiyonu Video Görüntüsü İle Anlatıyor.

Doğumda HPV, Normal Doğum Mu Yoksa Sezeryan Mı

Yeni Doğan Bebekte HPV Kondilom

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim