Genital Siğil, Genital Siğiller Hakkında Herşey..

Genital siğil, Human papilloma virusunun (HPV) neden olduğu genellikle cinsel yolla geçen bir kondilom olarakm da adlandırılan lezyondur. Viral siğil HPV virüsü  daha önceden enfekte olmuş partnerle korunmasız cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkmaktadır

Genital siğil görülme sıklığı nedir;Genital siğiller in  oratalama olarak tüm toplumda görülme olasılığı % 2-4 dür ve sıklıkla 20-25 yaş arasında çok daha fazla gözlenir. Sıklıkla HPV tip 6 ve  HPV tip11 enfeksiyonu ile ortaya çıkan genital  siğillerin görünümü kümeli şekilde ve karnabahar yapıda ise buna kondilom denmektedir.

Genital siğiller nerede çıkar, erkekte genital siğil ve kadında genital siğil en çok hangi bölgede gözlenir; Kondilom'lar kadınlarda en sıklıkla vulva -dış genital bölge-, anus -makat çevresi-, vajina  ve serviks -rahim ağzı- bölgelerinde görülür. Erkeklerde ise genital siğil kondilomlar penis, anus ve kasık bölgesinde sıklıkla oluğur

Genital siğil bulaşma yolları, genital siğil nasıl bulaşır;HPV enfeksiyonu  vücuda girişi genellikle sürtünmeye bağlı travmatize olmuş deri aracılığı ile gerçekleşmektedir. Cinsel ilişki sırasında ciltte meydana gelebilecek küçük yırtıklar HPV  virusu geçişi için zemin hazırlamaktadır. Prezervatif kullanımı geçişi bir miktar azaltsa da HPV ve  genital siğilin bulaşmasını engellemede tamamen koruyucu değildir. Siğilin bulaşması için tam bir cinsel birleşme gerekli değildir. Yalnızca sürtünme yoluyla olan cinsel ilişkiler,  çok çok nadiren de daha önceden HPV ile bulaşmış maddelerin  ortak iç çamaşırı, havlu kullanımları gibi cilt ile teması kişilerde hpv cinsel siğil oluşmasına neden olabilir

Genital siğil belirtleri nedir, genital siğiller nasıl belirti verir; Cinsel ilişki ile karşı tarafa geçen HPV belli bir süre latent  yani gizli enfeksiyon olarak saklı kalacaktır. Latent, subklinik aşamalardan sonra klinik infeksiyon gelişecek yani  cinselsiğil ortaya çıkacaktır. Klinik ve histopatolojik belirtiler genellikle HPV enfeksiyonunun alınmasından 3-10 ay geçtikten sonra ortaya çıkmaktadır.

Genital siğil şikayetleri nedir, Genital siğiller ne gibi şikayetlere yol açarlar;  Kondilom Genital Siğiller nadiren ağrı, kanama ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olsalar da asıl problem kişilerde kozmetik olarak bir sorun yaratmalarıdır. Kanser oluşturma güçleri çok düşüktür ve kanser yapmadıkları düşünülür. Ancak son derece düşük de olsa kanser riskine karşı kişilerin yıllık olarak düzenli  pap smear testlerini yaptırmaları tavsiye edilir.

Genital siğil kesin tedavisi,  kadar HPV enfeksiyonlarından korunmanın en iyi ve en başarılı yolu bulaşma zincirini kontrol altında tutmaktır. Virüs enfeksiyonu cinsel yolla bulaştığı için burada en önemli nokta  çok eşliliktir.Kişinin kendisinin ya da cinsel partnerinin çok sayıda  olması HPV görülme riskin belirgin bir şekilde artırmaktadır.

Genital siğil korunma anlamında prezervatif kullanımı cinsel hastalıkların pek çoğunu önlemede başarılı olsa da genital siğiller için her zaman koruyucu olamamaktadır. Viral siğil için HPV Aşısı şu anda en etkili korunma yöntemi olarak görülmektedir.

Genital siğil tedavisi hekim tarafından siğillerin yerine, büyüklüğüne göre karar verilerek yapılır. İyi bir genital siğil tedabisi ile nüksler yani tekrarlar da az olacaktır,

Genital siğil ilaçları piyasada mevcuttur ve kullanımları da değişiktir. Krem veya solusyon şeklinde olmakatadırlar ve yan etkileri hekim tarafından anlatılmalıdır.

Genital siğil krem tedavisi bir seçenektir fakat ilk tercih olarak genellikle siğil yakma tedavisi, koter tedavisi, genital siğil dondurma tedavisi,kriyoterapi veya genital siğil lazer tedavisi tercih edilmektedir.

Genital siğil tedavi fiyatları ücretleri hekimin fiyat politikası ve kondilomların yaygınlığı ile alakalıdır. Genital siğil uzmanı doktoru bu siğillerin tedavisini lokal olarak yapabileceği gibi genel anestezi ile da yapabilmektedir.En iyi genital siğil tedavisi kontrollerin ve takibin de düzenli yapıldığı tedavidir.

Genital siğil resimleri

Genital siğil forum

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim