Bağırsakta HPV Enfeksiyonuna Bağlı Siğil - Kondilom olur mu


anüs- makat girişi siğil / kondilom

Bağırsak ağzı siğillerin belirtileri nelerdir?
Bağırsakta hpv virüsü yayılması ve buna bağlı rektum bölgesinde ve hatta kolonda kondilomlar siğiller görülebilmekte ve bu bölgede rektum kanserine sebep olabilmektedir. Bir çok kadında perinedeki ve vajina girişindeki siğiller komşuluk yolu, jilet ile taşima fakat en önemlisi rektum ve daha da içeri bağırsak bölgesinde siğil oluşumuna sebebiyet vermektedirler,

Bağırsak ağzı siğili ne gibi şikayetlere yol açar?
Bağırsak ağzındaki ve içindeki HPV nin belirtileri nedir? Makat ağzında ve çevresinde kaşıntı, huzursuzluk hissi, makatta kanama, makatta akıntı akıntı - ıslaklık ve basur ilekarışabilen basurdan daha sert şişlik yaparlar. Hastanın günlük hayatı etkilediği ve huzursuzlık verdiği gibi psikolojik olarak da hastayı rahatsız ederler. Bağırsak ağzındaki bu et beni siğil benzeri oluşumlar tet tek olabileceği gibi karnabahar gibi birbirleriye büyüleçmiş ve makatı – bağırsak girişini kapatan hakle de gelebilirle. Anal ilişki yaşayan kadınlar ve gay – homoseksüel erkeklerde bağırsağa siğillerin ve hpv virüsünün yayılma ihtimali çok daha fazladır.

Bağırsak ağzı siğili teşhisi nasıl konur
Makat etrafı ve ağzındaki siğiller çıplak göz, vulvoskop ve hpv asit testi ile net görülürler. Daha içeri yayılım olduğu düşünülür ise anal kondilom, bağırsak kondilomu durumında anoskopi-rektoskopi ve kolonoskopi de yapılmalıdır


bağırsak içine yayılmış siğil görüntüsü-kolonoskopi

Anal smear nedir, yapılmalı mı?
Kadınlarda yapılan rahim ağzı kanser taraması olan Pap teste benzer bi mantıkla alınan rektum be bağırsak ağzı bölgesinden bi sürüntü dür. Ülkemizde yapan bi laboratuar yok ve güvenirliliği bu sürüntünün alındığı yerdeki dışkı artıkları sebebi ile sonuç doğruluk oranı maalesef tartışmalıdır.
benzer bR test olan pap test

Makat girişinde ele gelen her oluşum siğil midir?
Tabii ki hayır, belirti ve şikayetleri benzer olduğu için hastalar tarafından bu bölgedeki tüm şikayetler siğil olarak değerlendirilmemeli, basur olabileceği gibi cilt kaseri ve tabii ki kondilom olabilir.
Makat- rektum ve bağırsak ağzında şikayeti olanb tüm hastalar öncelikle muayene edilmeli ve bu tür durumlarda patoloji ve HPV virüs tiplemesi yapılması en doğrusudur.

Bağırsak ağzı kondilom HPV si nasıl tedavi edilir
Lazer ile tedavi en iyi seçeneklerden birdir, Fakat bu gibi durumlarda rektoskopi ve kolonoskopi de bazen gerekmektedir. Makat ağzı – bağırsak siğili tedavisi sonrası hastaların önerilen hijyeni korumaları çok önemlidir. Makat ağzı siğilinin krem veya lokal ilaçlarla tevdisi çok zordur ve tercih edilmezler
.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim