HPV Ve Baş Boyun Kanseri

HPV ile  Boğaz Kanseri gelişen sanatçı M.Douglas

HPV VİRÜSÜ VE AĞIZ-DUDAK-DAMAK-DİL-YUTAK-GIRTLAK-BADEMCİK-BOĞAZ- BAŞ VE BOYUN KANSERİ İLİŞKİSİ

HPV  viral enfeksiyonunun tanımlanmış 150’den fazla farklı tipi ve çeşidi vardır ve her bir tip isim ile değil  bir sayı ile adlandırılmıştır. Deri ve vücudun farklı bölgelerini özellikle genital bölge makat ve ağız boğaz  yani baş boyun bölgesini de kapsayan  nemli bölgeleri  etkiler.Kadın ve erkeklerin büyük  human papillom virüsü,  tarafından yaşamlarının yaşamlarının bir döneminde  karşılaşabilirler

Tüm HPV tipleri baş boyun bölgesinde kanser yapar mı?
Her HPV tipi baş boyun kanseri ve genital kanser yapmaz.Riskli tipler bu bölge için önemlidir Çoğu insan için ağız- boğaz ve yutakta  HPV enfeksiyonları herhangi bir belirtiye  ve şiakayete yol açmadan gelip geçmektedir, çoğu kadın ve erkek virüsü vücutlarından atmakta ve bundan haberleri bile olmamaktadır, dolayısıyla kanser gelişme olasılığı da   bazı düşük riskli tiplerde azdır. Fakat bağışıklık sistemi düşük ve ağız-boğaz hijyenini bozan faktörlerin olduğu bir çok kişide oral seks ile hpv bulaşması ile baş boyum kanseri yani yutak kanseri / boğaz kanseri/ dil kanseri / ağız kanseri ve damak-dudak kanseri de olabilmektedir

HPV oral seks ile bulaşması ile baş boyun bölgesinde nerede ve  ne sıklıkla kanser yapmaktadır
Dünyada her yıl HPV ye bağlı yeni 50 bin civarında i baş ve boyun kanseri vakasının olduğu tahmin edilmektedir. Baş boyun kanseri ile ifade edilen  orofarenks  bölgesi olarak da adlandırılan kadın ve erkekte gırtlağın gerisinde, dil kökünde ve bademciklerde HPV  kansere neden olabilir. Bu bölgede olan kanserlere ayrıca ağız – yutak – orefarenks  kanserleri kanserleri  de denir.

Hangi Tip HPV Bas Boyun Kanseri yapar
Ağız – yutak – orefarenks –dil kökü – boğaz ve bademciklerde en fazla kanser riski taşıyan tip HPV 16 dır. Bu tip aynı şekilde  kadında  rahim ağzı erkekte de penis kanseri için en riskli tiptir.Baş ve boyun kanserleriyle ilişkili  olan diğer yüksek riskli HPV tipleri ise  HPV 18, 31 ve HPV tip  33’tür. Dünya genelinde tüm  baş boyun kanserli hastaların %18-%90’ ından HPV virüsü sorumludur

HPV ye bağlı baş boyun kanserleri en çok kimlerde görülür?
Oral seks boğaz – yutak – dil- dudak - gırtlak ve ağız kanseri içim risk faktörümüdür
Evet oral seks  baş boğaz kanserleri içim hem erkek hem de kadında en büyük etkendir. Son yıllarda bu bölge kanserlerinde ciddi bir artış vardır vardır ve bunun sebebi de papillom virüsü dür.


ağızda içinde siğil_hpv_kondilom


Boğaz kanseri HPV sonucu


Damakta siğil


Dil altında siğil HPV

HPV virus ilişkili baş ve boyun kanseri olan hastalar genellikle daha çok ağız hijyeni kötü, ağzında boğazında yaralar olan, alkol, sigara  ve uyuşturucu , Herpes hikayesi olan gençlerdir. HPV tek bir cinsel ilişkiyle de bulaşabilmesine rağmen günümüzde hem erkek hem kadın hem de  gay / homoseksüellerde ilişki sayısı arttıkça ve oral seks de rutin bir ilişki şekli halini aldıkça  gitigide daha çok kiside görülmeye başlamıştır.

HPV aşıları baş boyun kanserine karşı koruyucu mudur
Evet,  boğaz bölgesi kanserlerinin  çok büyük bir kısmı oral seks ile bulaşan HPV 16 dır. Hem Cervarix hem de Gardasil  Koruyucudur. Özellikle yeni çıkan fakat ülkemizde beve bir çok ülkede de henüz satışı olmayan Gardasi 9 aşısı  31 ve 33 e karşı da koruduğu için daha etkilidir.

 Baş boyun HPV ve siğili teşhisi nasıl konur, tedavisi nasıl yapılır;
KBB doktorları tarafından görüntüleme teknikleri ve muayene ile konulmakta ve baş ve boyun kanserlerinin tedavileri de yapılmaktadır

Ağız boğaz kanseri için ağız ve boğazda HPV testi  tarama amaçlı yapılmakta mı
Evet ağız – boğaz HPV testi vardır. İki şekilde yapılır. Sürüntü veya yıkantı sıvısından yapılır. Oral seks ile HPV li bir kişiye teması olanların tarama amaçlı ağıda hpv DNA testi ve tip tayini  yapmaları mantıklıdır.

.

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim