Bekaret, Kızlık Zarı (Hymen) Ve HPV

 

Kızlık zarı veya tıbbi ismi ile Hymen vajina alt 1/3 kısmında bulunan doğumsal bir deri kıvrımıdır. Bu deri kıvrımı her kadında değişik şekil ve büyüklüklerde olabileceği gibi bazı kadınlarda doğuştan hymen (kızlık zarı)  bulunmaz. Hymen  kızlık zarı  tam bir zar halinde olmayıp üzerinde bir veya daha fazla açıklık vardır ve bu açıklıklar adet kanının ve doğal akıntıların  dışarı atılmasını sağlar. Nadiren de olsa bazı kadınlarda himen, kızlık zarı  üzerinde bir açıklık yoktur (hymen imperforatus) ve bu adet kanının dışarı atılmasını önlediği için cerrahi işlem ile kızlık zarı açılır. Bekaret muayenesi,  Kızlık zarı muayenesi göz ile güçlü bir ışık altında, gerekirse “kolposkop” kullanılarak yapılmaktadır ve ağrısız bir muayenedir. Değişik kızlık zarı, hymen tipleri vardır.

 Kaç çeşit kızlık  zarı vardır?

Annular hymen ,kızlık zarı: Hymen vajinal giriş etrafında bir yüzük şeklindedir ve ortası tam bir yuvarlak açıklıktır.

 Kresentik veya Lunar hymen, kızlık zarı: Zar bu durumda vajina ön veya arka duvarında yarım ay şeklindedir.

Hymen imperforatus, kapalı kızlık zarı: Hymende açıklık yoktur ve cerrahi müdahale ile mutlaka açılması gerekir.

Cribriform hymen kızlık zarı: Bu tipte hymen üzerinde ufak ufak pek çok delik vardır. Bu delikler adet kanamsının ve vajinal salgıların  geçmesine izin verir, ancak cinsel ilişkiyi önleyebilir ve bu nedenle cerrahi olarak açılması gerekir.

Denticular hymen: Nadir görülür, açıklık düzensizdir

Fimbriated hymen: Nadir görülür.

Labial hymen: Nadir görülür. Hymen vajina dudaklarına benzer.

Septat hymen ve subseptat hymen: kızlık zarının ortasında bölme, perde vardır, cerrahi bir işlem gerektirebilir.

Kızlık zarı fotoğrafları, resimleri  (Tıkla..)

Kızlık zarı resimleri ve fotoğraflarını yukarıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz. Tüm kızlık zarı çeşitlerine ait ve esnek kızlık zarına ait görüntüler ve resimler...


Bakire kızlarda HPV virüsü ve buna bağlı genital siğil, kondilom olur mu?

Tabii ki bize önemli sayıda bakire olup da dış genital organda veya makat etrafında genital siğil lezyonları olan kız başvurmaktadır. Kızlık zarı bozulmadan dışarıdan “sürtünme “yolu ile girilen ilişkide HPV virüsü taşıyıcı olan erkekten ciltten temas yolu ile bulaşmaktadır. Bazen de kızlık zarı bozulmaması için girilen “ters ilişki” (anal seks) sırasında aynı şekilde erkek genital organı ve penisinde bulunan HPV virüsü kadının makatına ve dış genital organına atlayabilmektedir.

 
Kızlık zarı sağlam olan kızlarda genital siğil tedavisi yapılır mı?

Bakire olan ve kızlık zarı sağlam olan kadınlarda tabii ki kızlık zarına zarar vermeden genital siğilleri yakmak veya başka bir yöntemle tedavi etmek mümkündür. Fakat bazen ihmal edilmiş veya geç kalınmış durumlarda vajina içine yayılan büyük genital siğil lezyonlarının (kondilom)  tedavisi sırasında kızlık zarının da zarar görme olasılığı vardır. Hasta bu konuda önceden bilgilendirilerek yazılı rızası alınmaktadır.

Bakire kızlarda HPV varlığında Smear testi veya HPV testi yapmak mümkün müdür?

Tabii kızlık zarı sağlam olan hastalarda  özel ince bir fırça ile kızlık zarının normalde ortasında olan delikten girerek smear testi veya HPV testi yapmak mümkün olmaktadır. Eğer bu testte CİN gibi anormal hücre değişiklikleri çıkarsa hastanın yazılı rızası ile  kızlık zarı göz ardı edilerek  rahim ağzına yönelik biopsi veya kolposkopi, LEEP gibi ileri tetkik ve tedavileri de uygulamak mümkün olabilmektedir

Normal kızlık zarı yapısı..


Normal kızlık zarı. Kızlık zarı adet kanının dışarı akabilmesi için ortası delik olan bir deri kıvrımıdır ve vajina girişinden ortalama 1-2 cm içeridedir.Her kadında anatomik yapısı, şekli ve yerleşimi farklı olabilmektedir. Halk arasında "esnek kızlık zarı" olarak isimlendirilen durumda ortadaki delik normalden geniş olup ilişkide penisin içeri duhulune yırtılmadan izin vermektedir..

 

Kızlık zarı muayenesi TIKLA...

 

Hymen kızlık zarı nedir ve sık sorulanlar..
Mail adresimize bu konuda çok sık sorular gelmekte ve büyük kısmı forum sayfamızda cevap bulmaktadır. Kızlık zarı bozulması nedir, nasıl anlaşılır?Bekaret ne anlama gelir, kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır, kızlık zarı testi bekaret testi nedir, elastik kızlık zarının şekli nasıl olur, hymen kızlık zarının bozulması nasıl anlaşılır, ilk gece gerdek hakkında bilgi nedir, esnek kızlık zarının bozulması  doğumda mı olur, vajina kızlık zarı tamiri fiyatı ücreti nedir?İlk gece kanama çok olur ve doktor gerekir mi, septalı kızlık zarı ameliyatı ücreti nedir, bakirelik bekaret muayenesi nerede yapılır, yırtık kızlık zarı dikim ücreti fiyatı nekadardır?
Kızlık zarının yırtılması kanamalı mıdır, hymen kızlık zarı nerededir, bakirelerde jinekolojik muayene yapılır mı, bakire kızlar tampon kullanabilirler mi, kızlık zarı muayene ne şekilde olur, rapor verilir mi, kızlık zarı muayenesi kim tarafından yapılır, her hekim yapar mı, bekaret ve kızlık zarı hamilelik için engel midir, bakire kIzlar gebe kalabilirler mi, kızlık zarları kaç tiptir ve nasıl anlaşılırlar?
Yırtık kızlık zarı kanaması ne kadar devam eder, çok ağrı olur mu, tekrar cinsel ilişkiye ne zaman girilir, hymen kızlık zarı dikilmesi ne şekilde olur, kizlik zari resimleri var mıdır gibi bir çok soru forum sayfamızda cevaplanmıştır.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim