Cinsel İlişki İle Geçen Hastalık Belirtileri,Cinsel Organ

Cinsel İlişki İle bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?


Herhangi bir belirti olmasa da  de cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapmış olabileceğinizi unutmayın. Cinsel ilişki ile  bulaşan bir hastalık almış olabileceğinizi gösteren  en sık belirtiler ;

  •   Cinsel organ üstünde,kenarında veya etrafında yara

  •   Cinsel organ üstünde veya etrafında kaşıntı, huzursuzluk hissi

  •   Cinsel organda akıntı (akıntı değişik miktarda olabilir)

  •   Cinsel organ üstünde veya çevresinde ya da anüsün yakınında siğil,
      kondilom, deri lezyonu

  •   Anüste veya çevresinde kaşıntı, ağrı, akıntı, çatlak veya diğer sorunlar

  •   Genital bölgede genel ağrı, huzursuzluk hissi

 

Bu belirtilerin hiçbirini taşımasanız bile hastalık kapmış olabileceğinizi ve hastalığın daha fazla yayılabileceğini unutmayın. En küçük bir şüphede cinsel yolla bulaşan bütün normal hastalıklar için muayene olup test yaptırmanı gerektiğini unutmayın…

 

Cinsel İlişki İle Bulaşan Hastalıklar İçin Ne Zaman Test Yaptırmalısınız?


Güvenli olmayan bir şekilde ve partner ile cinsel ilişkiye her girdiğinizde (vajinal, anal veya oral) cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapma ihtimaliniz vardır. Bu gibi riskli ilişkilerde sizi koruyacak tek şey, doğru biçimde kullanılan prezervatiflerdir.

Cinsel organınızda daha önce hissetmediğiniz veya görmediğiniz bir şey keşfettiğinizde, farkına vardığınızda veya hastalık kaptığınızı düşündüğünüzde, muayene olarak bu durumu kontrol etmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki şüpheli ve güvenli olmayan bir cinsel ilişki durumunda herhangi bir şey görüp hissetmeseniz de cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapmış olabilirsiniz.  

 

Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar İçin Test Nasıl Yapılır?


Cinsel yolla bulaşan bir hastalık için test yaptırmanız çok kolaydır. Bir hekime başvurduktan sonra  tavsiye edilen testleri nitelikli bir laboratuarda yaptırmanız yeterli olmaktadır. Test edilen hastalığa bağlı olarak verdiğiniz idrar veya kan örneğiyle test yapılır. Alınan örnekle birlikte  cinsel organınız da doktor tarafından  muayene edilecektir.

 
HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim