Cinsel Siğil ve Cinsel Siğillerin Tedavisi

 


 

cinsel siğil, kondilom

 

Cinsel siğil nedir

Cinsel siğil diğer adı ile genital siğiller  HPV virüsü nün insan cinsel bölge epitelyum  DNA sına yerleşmesi ile ortaya çıka kondilom adı da verilen lezyonlardır. HPV Virüs taşıyan ve cinsel siğilleri olan kişinin partnerine temasıyla bulaşır. Siğiller yüzeyde kısmen kabarık, koyuca  kahverengi, irili ufaklı bazen kanayabilen, çabuk yayılım gösteren büyüdüklerinde karnıbahar görünümündeki ağrısız oluşumlardır.

Cinsel siğil nasıl bulaşır.

Cinsel Siğiller genellikle gençlerde görülür. Siğiller virusu  alındıktan 1-6 ay sonra gelişir bazen bu ortaya çıkma yılları bulabilir. HPV moleküler biyoloji tetkikleri ile tespit edilmekte olup 120 den fazla tipi bulunmaktadır. HPV sadece cinse yolla bulaşmaktadır. Cinselkanserlerin oluşumunda etkili olduğu biliniyor. Dünyada seksüel  cinsel olarak aktif kadınların yüzde 30'unun HPV virüsünü taşıdığı düşünülmektedir. Vajinal ilişki, oral ilişki,  anal ilişki veya herhangi bir cinsel temas sırasında hastalıklı kişiyle doğrudan temas yoluyla bulaşmaktadır.Cinsel siğil erkete ve kadında da genital bölgede sıklıkla oluşabilmektedir.

Cinsel siğil belirtileri nelerdir.

 Cinsel  Bölge Siğilleri vücudun her tarafında çıkabilirler. Ama genital bölgede görülen siğiller diğerlerinden farklıdır. Siğiller sinsi bir biçimde yayılırlar. Genital bölgede ve özellikle kasıklarda görülen kıl batmalarının cinsel siğillerle bir ilgisi yoktur. Genital siğiller tek tek görülebildikleri gibi çok büyük boyutlara da ulaşabiliyorlar. Hastalık genellikle belirti vermez. Bazı hastalar  tedaviye yanıt vermeyen vajinal yanma, kaşıntı yakınmaları, genital bölgede iğnelenme hissiile başvurmaktadır. Bazıları ise  ağrılı cinsel ilişkiden şikayetçi olabilmektedirler. Cinsel bölge siğil şikayeti olan hastaların büyük kısmında partnerlerinde de siğil olabilmektedir.

Cinsel siğil tipleri çeşitleri nedir, hpv nerelerde görülür

Cinsel Siğiller  kadında dış cinsel organlarda, vulvada, klitoris yanında  vajinada rahim ağzında, makat ve idrar kanalı çevresinde görülebilir. Cinsel siğil erkekte ise penis kökü, penis üstü, üretral açklık, kasıklar, skrotum yani torbalar ve anüs makat etrafında görülürler. Genital  cinsel siğile neden olan virüsler içinde bazılarının kansere yol açtığı bilinmektedir. HPV tip 16, HPV tip 18, HPV tip 31, HPV tip 33, HPV tip 35 rahim ağzı kanserlerinden sorumludur.

Cinsel siğil tedavisi nasıl yapılır, cinsel siğillerin tedavi yöntemleri nedir.

Cinsel siğil tedavisi değişik yöntemlerde yapılır En sık kullanılan yöntem siğil yakma tedavisi yani koterizasyon ve siğil dondurma tedavisi yani kriyoterapi dir. Cinsel bölge siğilin tedavisi sonrası maalesef  her zaman tekrarlama riski var. Yakma dışında   Aldara Krem Podoflin Krem nadiren de olsa "5-Fluorourasil" isimli bir anti kanser ilacıyla trikloroasetik asit tedavisi siğillerin üzerine sürerek yapılabilmektedir. Cinsel siğil tedavisi sonrası yaralar iyileşene kadar lokal yanık kremleri kullanımı ve genital hijyenik bakım tavsiye edilmektedir.

Cinsel siğil erkekte ve kadında aynı görüntüde olmaktadır


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim