HPV DNV virüsü ve numaralandırma esası..


İnsan papillomavirusu, DNA tümör virusları olarak isimlendirilen Papomaviridae ailesine aittir. Bu aile, genom kompleksliği ve gen ekpresyonunun farklı düzenlenmesinden dolayı Polyomavirinae, Papillomavirinae olarak iki alt aileye ayrılır. Virus genusunda bulunur.

Papillomavirinae (Papovaviridae) alt ailesi papillomavirus, polyomavirus ve vakuol oluşturan ajan olarak adlandırılan simianvirus olmak üzere üç genus içermektedir ve Papovaviridae alt ailesi, ismini bu genuslarının ilk iki harfin toplamından almıştır.

Papovaviruslar; zarfsız, tam sarmallı, ikozahedral nukleokapsitli, çift iplikli, çembersel DNA viruslarıdır.

İnsan  papillomavirusları,  insanlarda  dahil  olmak  üzere  bir  çok canlıyı enfekte etmekle birlikte, cinse spesifik olup, türler arasında geçiş henüz bilinmemektedir. Konakta hiperplastik epitelyal lezyonlar oluşturarak, bening veya malign tümörlere neden olurlar.

Human papillomavirus’ların tiplendirilmesinde serotip değil, genotip göz önüne alınır. Keşfedilme sıraları numaralandırılma esasını   oluşturur.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


 

HPV / Genital Siğil Tedavisi..Bize Ulaşın.. İletişim