Genetik Siğil Var Mı? Akciğerde HPV Olur Mu

Soru 1
Siğillerin genetik geçişi var mıdır? Genetik siğil geçişi olur mu?
Hayır. Genetik siğil geçişi olmaz, aileden ırsi geçen bir hastalık değildir. Siğiller genital bölgede oluşumu için HPV enfeksiyonu ile temas gereklidir.

Soru 2
Oral seks sonrası ağızda boğazda siğil çıktığında  Akciğerlerde Siğil ve HPV  virüsü olur mu?

Çok nadir bir durumdur.Laringotrakeal papillomatozis olarak da adlandırılan tekrarlayıcı respiratuvar papillomatozis insan papillomavirüs (HPV) ile bağlantılı nadir görülen bir durumdur. Hastalık üst solunum yollarında, ağızda, boğazda ve genellikle de ses tellerinin üzerinde çok sayıda siğil yani  papillom bulunması ile karakterizedir. Lezyonların aşağıya doğru trakea, ana bronşlar veya akciğerlere yayılması çok  nadirdir. Olguların %5’inde trakea, %1’den azında akciğer tutulumu olduğu bildirilmiştir.


Boğazda Ses Tellerinde Siğil, HPV Papillomları

Akciğer lezyonları hastaların %1’inden azında görülür. Lezyonların aşağı doğru yayılmasını açıklamaya yönelik pek çok tam olarak ispatlanamamış teori mevcuttur:  Siğillerin yani papillomların komşu dokulara ilerlemesi, hava yollarına yaygın HPV virüs kontaminasyonu ve trakeotomi, laringoskopi veya bronkoskopi gibi girişimsel işlemlerden sonra küçük partiküllerin aşağıya dağılması gibi iddalar mevcuttur..

Sonuç olarak, tekrarlayıcı respiratuvar papillomatoziste akciğer tutulumu nadirdir. Nodül ve kavitelerin radyolojik belirtileri özgün olmadığından hastalığa tanı koymak için akciğer tutulumunun bulgularını bilmek önemlidir. Malign dönüşüm , yani kanser olasılığı bulunduğundan hastalar mutlaka izlenmelidir.

Bu hastalıkla ilgili incelemelerde BT  ve MR  önemli role sahiptir.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim