Genital Siğil Aşısı, Kondilom Aşısı, HPV Virüsü Aşısı

 

Genital siğil aşısı veya diğer adı ile HPV aşısı son derece güncel olan bir konudur.  Rahim ağzı kanseri ve  intraepitelyal neoplaziler olarak da adlandırılan ( CİN1,CİN2,CİN3)  rahim ağzında kanser öncesi değişiklikler ile hem erkek hem kadındaki siğillerden HPV - Human Papillom Virusu-  diğer adı ,le de İnsan Siğil Virüsü  denen bir  DNA virüsü  sorumludur. Tüm Dünya’da HPV tip 16 ve 18 rahim ağzı kanserlerinin çok büyük bir kısmından aynı şekilde  ülkemiz  Türkiye’de  bu virus sorumludur.  Genital siğil aşıları yani HPV aşıları rahim ağzı kanserine neden olan HPV tiplerinin  önemli bir kısmına korurlar. 

HPV aşılarının temel olarak HPV 16 ve 18’e karşı üretilmiş olup; tüm Dünya’da ikili -sadece rahim ağzı kanseri ve rahim ağzında kanser öncesi değişikliklere karşı koruma içeren Cervarix ve  ve dörtlü -ikili aşıdaki korumalara ek olarak siğillere karşı da koruma içerir- Yani Gardasil ( Gardasil aynı zamanda Genital Siğil aşısı ve Kondilom Aşısı olarak da bilinir) iki aşı olduğunu ve her iki aşının da 9-26 yaş kızlarda kullanımaktadır. Ancak çocukluk çağı aşılarından farklı olarak 45 yaşa kadar her kadında aynı koruyucu etkiyi yaptığından; cinsel l aktivite başlamış dahi olsa, anormal rahim ağzı değişiklikleri yaşanmış dahi olsa bile; 45 yaşa kadar her kadına yapılabilmektedir.HPV aşıları, erkek çocuklar ve erişkin erkekler için de siğil oluşumunu engellemek, portörlüğü azaltmak amacı ve tabii ki nadir de olsa penis kanserine karşı koruyucu olmak  için Avustralya, İngiltere ve ABD’de uygulanmaktadır. ABD'de de erkek  çocukların aşılanması 2012 aşı takvimine alınmıştır.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim