Homoseksüellerde HPV Enfeksiyonu Ve Riskleri

HPV ile ilintili kanserler arasında en çok sorun yaratan, anüsün skuamöz hücreli karsinomudur (anüs kanseri, makat kanseri). Anal kanaldaki  anatomik yapı (skuamokolumnar bileşke) kadındaki rahim ağzındaki anatomik  yapıya  çok benzer ve rahim ağzında olduğu gibi makatın yani anüsün  bu kısmı HPV' nin kanser oluşturma mekanizmasına çok duyarlıdır.

Biseksüel ve homoseksüel erkeklerde hpv enfeksiyonu sonucu görülen anüs kanseri (anüs: makat gölgesi) oluşma olasılığı heteroseksüel yani sadece kadınlarla cinsel ilişkisi olan erkeklere göre çok daha fazladır. Son bulgular anal kanserin HPV (insan  papillomavirüsü) enfeksiyonunun  viral yükünün fazla olması halinde daha sık ortaya çıktığını göstermektedir. Heteroseksüel hastalardakinin aksine, erkeklerle seks yapan ve birden çok eşi olan erkeklerde, HPV enfeksiyonu yaşla birlikte azalma göstermez. Anüs kanseri, erkeklerle seks yapan erkeklerde (homoseksüellerde) çok daha hızlı bir şekilde yayılabilir ve kısa sürede anüs kanserine eğer AİDS gibi ek bir hastalık da var ise dönüşebilir. Yani alıcı anal ilişkide bulunan HIV pozitif (AİDS' li) homoseksüeller, anüs kanseri için riski  en yüksek olan gruptur.

Danimarka’da  ve İsveç2te yapılan bir çalışmaya göre anüs kanseri olan biseksüel erkeklerin  ve homoseksüel erkeklerin büyük bir bölümünde makat kısmında (% 87 gibi önemli bir oran!!) HPV saptanmıştır. Ayrıca anüs kanseri olan bu HPV pozitif homoseksüel-biseksüel erkeklerde HPV tipleme de yapılmış ve görülme sıklığına göre de sırası HPV tip 16, HPV tip 18 ve  HPV tip 33 saptanmıştır. İngiltere' de yapılan başka bir çalışmada da HPV ile birlikte HİV pozitif (AİDS’li) olan homoseksüel-biseksüel erkeklerde HPV pozitif  olan HİV (AİDS) olmayan diğer homoseksüel-biseksüel erkeklere göre anüs kanseri görülme olasılığı 8 kat daha fazladır. Yani AİDS' li olan ve HPV virüsü de taşıyan homoseksüellerde anüs kanseri oluşması daha da sıktır. Bunun sebebi AİDS hastalığının bağışıklık sitemini çökertmesi sonucu HPV enfeksiyonunun kansere dönüşüm ve yayılımın daha hızlı olmasıdır.

Sonuç olarak erkekler ile cinsel ilişkiye giren erkeklerde (Homoseksüel veya Biseksüel) anüs kanseri görülme olasılığı normal erkeklere göre kat kat fazladır ve bu guruptaki kişiler genital siğil varlığında mutlaka tedavi olmalı, HPV tiplemesi yapılmalı ve HPV dışında AİDS gibi başka cinsel ilişki ile geçen hastalıkların olup olmadığı da araştırmalıdır.

Homoseksüel hastada ihmal edilmiş anüs-rektum bölgesini kaplamış HPV enfeksiyonuna bağlı genital siğil

Homoseksüel hastada HPV enfeksiyonu sonucu gelişmiş anüs kanseri (okla gösterilen)

 

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim