HPV dış ortamda yaşar mı?..

HPV Dış ortamda yaşar mı? Human papilloma virus özellikleri;

Human papillomavirus nedir, dna virusu olarak özellikleri nelerdir, human papilloma virus neye denir,  HPV dış ortamda yaşar mı

Papillomaviruslar, zarfsız, 5x106 Dalton ağırlığında, 8.000 baz çiftinden oluşan, çift sarmallı, sirküler bir DNA’dan meydana gelmiş olup, 52-55 nm çapında,  ısıya dayanıklı bir genoma sahiptir.

İkozahedral  (20  yüzlü)  bir  simetriye  sahip  olup,  72  subunit  ve kapsomerden  oluşmuştur  .  Papovavirus  viriyonların  ağırlığının   yaklaşık %80-90’nını kapsid proteini oluşturur. Major ve minor olarak iki adet kapsid proteini içermektedir. Major kapsid proteinleri viral proteinlerin %50-80’nini oluştururken, moleküler ağırlığı ise 56.000 Dalton’dur. Major kapsid proteinleri, antikor oluşumuna sebep olduğu için aşı çalışmaları açısından önemlidir. Minor kapsit proteinlerini moleküler ağırlığı ise 76.000 Dalton olup viral proteinlerin daha az bir kısmını oluşturur.

Geniş PH aralığında sabit olup, radyasyona dirençlidir. Zarfsız viruslar olduğundan eter ve klorofom gibi lipid etkili kimyasallara ve fiziksel uygulamalara da dirençlidir. 50 C° saf suda 1 saat içerisinde enfeksiyöz iken, bu ortama 1 MM Cl2 eklendiğinde enfektivitesini kaybetmektedir. Bundan dolayı kontamine olan özel eşyalar, mekanlar aracılığıyla enfeksiyon kaynağı olarak işlev görebilirler. Bunlar enfeksiyondan korunma yolları hakkında önemli fikirler vermektedir.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


 

HPV / Genital Siğil Tedavisi..Bize Ulaşın.. İletişim