HPV Ve Kanser...

Rahim ağzı  kanseri kadınlarda önemli bir sağlık sorunudur. Kanser öncesi  lezyonların varlığı ve kolay erişilebilir bir  genital organ olması nedeniyle de erken teşhise uygun bir hastalıktır.
 Serviks kanseri tarama yöntemleri ile servisk  invazif kanser insidansını, sıklığını ve mortalitesini azalttığı düşünülen ve bu açıdan etkinliği kanıtlanmış az sayıdaki tarama yönteminden biridir.
Risk altındaki kadınları  saptayabilmek amacıyla önerilen aralıklarla düzenli olarak tarama yapılmalıdır.
Rahim ağzı kanseri için tarama yapılan ve anormal sonuç saptanan kadınlarda ileri inceleme sonuçlarına göre, gerekli tedavileri yapılmalıdır.
Serviks kanserinin  sıklığı - insidans ve çlümcül sonuçlarındaki i azalma sadece yapışan taramayla değil, taramanın uygun tedaviyle bir hekim  birleştirilmesiyle sağlanabilir.

Rahim ağzı kanseri taraması testleri;

HPV Testi: HPV DNA nın  rahim ağzı kanseri - serviks kanseri ile ilişkisi artık kanıtlanmış olup, serviks kanserli hastaların %99. un da HPV DNA varlığı gösterilmiştir. HPV testi  negatif olması durumunda, takip eden beş yıl içerisinde servikal kanser olma ihtimali çok düşüktür.

Smear Testi: Pap smear testi dökülen  rahim ağzı l hücrelerinin  toplanıp incelenmesi esasına dayanan  bir tarama testidir. Bu kanser  tarama testi ile henüz belirgin hale gelmemiş olan kanser öncesi  ve erken kanser  lezyonları  saptanır.

HPV Sık sorulan sorular..

HPV kanser yapar mı. Hanhi kanseri hpv daha sıklıkla yapar ve ülkemizde en sık görülen hangisidir.

HPV kanser yapan türleri, HPV tip 16 ve HPV tip 18 kanser yapma sıklığı nedir, rahim ağzı kanseri ve makat kanseri yaparlar mı.

HPV kanser riski kadın ve erkekte aynı mıdır, hpv erkekte hangi kanseri, kadında hangi kanseri yapar

HPV  makat, ağızi dudak gırtlak kanseri ne sıklıkla olur. Oral seks ağız boğaz gırtlak kanseri için risk midir

gibi  HPV sorularınızın cevapları ve yorumları için aşağıdaki linki kullanınız..

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim