HPV Nasıl Takip Edilir, HPV Hastası Takibi..

HPV takibi nasıl yapılır

HPV takibi  HPV Test sonuçlarına bağlı olarak, HPV doktorunuz aşağıdakilerden birini önerebilir:

  • Normal takip şekli . Eğer 30 yaş ve üzerinde iseniz, HPV testini negatif ve Smear testi normal ise, üç yıl içinde tekrar HPV test ve yılda bir Smear test  yaptırmanız önerilir.
  • Kolposkopi Muayenesi. Kolposkopi ile muayene  işleminde, doktorunuz rahim ağzınızı daha yakından incelemek için özel bir büyüteç  yani kolposkop  kullanır ve genital organlarımız ile rahim ağzınızı değerlendirir.
  • Kolposkopi Biyopsi. Bazen kolposkopi ile birlikte yapılan bu müdahaleye ve koposkopik biopsi denir ve bu işlemde, doktorunuz kolposkop  altında daha yakından incelenmesi için rahim ağzı hücreleri örneği biyopsi  alır, gerekirse endoservikal küretaj da yapar.
  • LEEP işlemi , Rahim ağzı anormal rahim ağzı hücrelerinin çıkarılması. Rahim ağzında bulunan CİN 2, CİN 3  ve HSİL gibi anormal hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini önlemek için, doktorunuz anormal hücreleri içeren doku alanlarının LEEP işlemi ile çıkarılmasını önerebilir.
  • Uzman Doktor ile Görüşmek, HPV Uzmanı Takibi; Pap smear testi veya yapılan HPV testi sonuçlarınız anormal yani pozitif  ise, doktorunuz büyük olasılıkla kolposkopik muayene önerecektir. Test sonuçlarının kanser  veya kanser öncesi anormal hücre  değişikliği olabileceğinizi göstermesi durumunda, tedavi için  konuda uzmanlaşmış bir doktor takibi gerekir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim