HPV Türkiye, Erkekler Aşılanmalı mı?

Human papillomavirüs ,HPV virüsü,  en sık görülen cinsel yolla  ve temasla bulaşan hastalıklardan bir tanesidir. Erkek - kadınlarda birçok farklı hastalığın sebebi,etkenidir.

 Serviks, vajen, vulva, penis,ağız- oral kavite, boğaz-baş boyun ve anal kanal kanserleri HPV enfeksiyonuna bağlı olsa da ano genital siğil en sık gözlenen formudur.

Kadınlardaki servikal kanserlerin, rahim ağzı kanserinin  %70inden HPV 16 ve 18 sorumluyken, her iki cinsteki genital siğillerin %90ından HPV 6 ve 11 sorumludur.

Erkekler  portördürler genellikle yani virüsü kadınlara bulaştırmada önemli rol oynarlar.

Erke kaşılaması HPV bulaştırılmasının önlemede ve böylece kadınlardaki HPV yükünü azaltmada ve HPV ile ilişkili hastalıkların azalmasına yardımcı olabilir.

Mevcut HPV aşıları , Gardasi, Gardasil9 ve Cervarix, viral replikasyon ve enfekte hücrede çoğalmak için önemli olan virüsün DNA moleküllerindeki protein kılıf olan late protein (L1)i hedef alır.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi  yani FDA,  2006 yılında 9-26 yaş arasındaki kadınların HPV 6, 11, 16 ve 18 tiplerine karşı kullanımı için quadrivalent HPV aşısına onay vermiştir.

Bu HPV aşısının  erkeklerde de güvenli ve koruyucu olduğu gösterilmiştir. HPV Aşı HPV enfeksiyonuna maruz kalmadan önce aşılanmış erkeklerde tekrarlayan  enfeksiyonunu %85.6 oranındave bu tiplere bağlı gelişen erkeklerdeki ano genital lezyonları ise %90.4 oranında engellemektedir.

Bu  sebeple  amerikada FDA 2009  yılında  erkeklerde HPV 6, HPV 11, HPV 16 ve HPV 18 tiplerine bağlı anogenital lezyonları engellemek için quadrivalent yani GardasilHPV aşısını onaylamıştır. HPV aşıları HPV bulaşmadan öncesi kullanıldıklarında daha etkiliidrle ancak maruz kalanlarda zaman kaybetmeden  aşılanmalıdır.

HPV Türkiye de de kliniğimizde tedavi ve takip edilmektedir

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim