HPV Vücuttan Kesin Atılır Mı, HPV Vücuttan Temizlenir Mi, Kesin HPV Biter Mi????

HPV neye denir? Nedir?

HPV virüsü  yani Human Papilloma Virüsü  yapısında DNA taşıyan bir virüs türüdür.

İnsanda deri ve mukozalara;  genital bölge ağız, ağız-boğaz ve anüs yani makat bölgesine yerleşerek enfeksiyona neden olur ve toplumda çok yaygın bir enfeksiyondur.

 Tespit edilmiş  130 ‘dan fazla HPV tipi, türü, çeşidi  vardır ve bunların  önemli bir kısmı genital bölgeye yerleşerek kadın ve erkeklerde genital siğiller ve genital kanserlere, nadiren de ağız boğaz kanserlerine sebep olur.

 Tüm yaş gruplarında HPV enfeksiyonunun yaşam boyu bulaşma riski % 70-75 ‘tir.Aktif cinsel yaşamı olan bireylerde yaşam boyu bulaşma riski % 80-85 ‘tir. Rahim ağzı kanseri  tanısı alan hastaların doku örneklerinin % 100’ünde HPV DNA varlığı gösterilmiştir.

 HPV tipleri kanser oluşturma potansiyelleri açısında yüksek riskli HPV tipleri ve Düşük Riskili HPV tipleri olarak sınıflandırılırlar. Bir de ara tip HPV ler (olası yüksek riskli HPV tipleri) vardır.

Yüksek Riskli HPV Tipleri; HPV Tip 16-18-31-33-35-39-45-51-56-58-59-68-73-82 bu gruptadır.

Düşük Riskli HPV Tipleri;  Çoğnluk düşük risklidir. En çok bilinenleri HPV Tip 6 ve HPV tip 11

Tüm yaş gruplarında HPV enfeksiyonunun yaşam boyu bulaşma riski % 75 ‘tir.

 Aktif cinsel yaşamı olan bireylerde yaşam boyu bulaşma riski % 80-85 ‘tir.

 Serviks kanseri tanısı alan hastaların doku örneklerinin % 100’ünde HPV DNA varlığı gösterilmiştir.

HPV vücuttan atılır mı?

İlk HPV bulaşmasında sonra virüsün tipine ve kişinin bağışıklığına , tedavi olup olmamasına bağlı olarak  % 95’inde virüs yıllar içinde  vücuttan atılır.
HPV Virüsün vücuttan temizlenme-atılma süresi Yüksek riskli HPV tiplerinde virüsün tipine ve kişinin bağışıklığına , tedavi olup olmamasına bağlı olarak  ortalama 3-4 yılda , Düşük riskli HPV tiplerinde virüsün tipine ve kişinin bağışıklığına , tedavi olup olmamasına bağlı olarak 2-3 yılda virüs yükü vücuttan tamamen atıldığı iddia edilmektedir. Vücuttan en uzun sürede temizlenen- ve atılan HPV tipi düşük riskli bir tip olan HPV Tip 61  ve yüksek riskli tip olan HPV tip 31 dir.

Var olan genital siğiller temizlenmediği ve rahim ağzımdaki HPV ye bağlı olan lezyonlar tedavi edilmediği sürece HPV virüsü vücuttan hiç atılmaz ve hastalık gittikçe daha kronik ve ciddi bir hal alır.

Unutmayın ki; İyi bir tedavi doğru bir takip ve deneyimli bir HPV uzmanı ile bu hastalığı kontrol altına alabilir ve olası etkilerinden kurtulabilirsiniz..


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim