Hybrid Capture Testi Ve HPV Tespiti

HPV infeksiyonunun tespiti için geleneksel yöntem smear testi veya histolojik materyallerde koilositozun tespitidir. Ancak smear testi ile HPV virüsüne bağlı koilositozun tespiti  yeteri kadar hassas olmadığından günümüzde moleküler tespit yöntemlerine öncelikle başvurulmaktadır. Bu yöntemler  filtre hibridizasyon, in situ hibridizasyon, polimeraz zincir reaksiyonu ve southern blot gibi yöntemlerdir. En çok kullanılan yöntem ülkemizde de olduğu gibi hybrid capture II sistemidir. Genetik laboratuarlarında yapılan Hybrid capture II yöntemi nükleik asit sinyal amplifikasyonu temeline dayanan bir testtir. Kemolüminasyon yoluyla tespit esasına dayanır ve hybrid capture  testi temel olarak beş basamakta çalışır:

1. Nükleik asitin denatüre olması ve salınması,

2. Hedef DNA ile RNA probunun hibridize olması,

3. RNA:DNA hibridlerinin solid faza geçirilmesi,

4. Yakalanan hibridlerin multipl antikor konjugatlarıyla reaksiyonu,

5. Kemolüminasyon sinyallerinin tespiti.

 

Hybrid capture testi birçok çalışma ile HPV tespiti açısından başarılı bulunmuş, kolaylıkla  uygulanabilmesi, HPV virüsü açısından güvenilir sonuç vermesi, birçok HPV tipinin laboratuarda bir arada çalışılabilmesi ve hızlı sonuç vermesiyle diğer yöntemlere üstünlük sağlamıştır. Ülkemizde de HPV tespitinde öncelikle kullanılan test hybrid capture testidir.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim