KADINDA VE ERKEKTE ÖZEL BÖLGEDE GENİTAL SİĞİL , HPV /  KONDİLOM  NEDİR VE TEDAVİSİ

Özel bölgede oluşan siğil , hpv ye bağlı kondilom etkeni HPV virüsleri olup genital kısımda olan cinsel ilişkiyle bulaşan bir çeşit hem kadın hem de erkekte hastalıktır.
Özel bölge  siğilleri  en çok HPV 6 ve HPV 11 tipleri  ile ortaya çıkar. Bu genital bölgedeki hastalık enfekte kişiyle teması takiben 3 hafta ile 10 yıl  kadar sonra ortaya çıkabilir. HPV virüsü özel bölgeye bulaştıktan sonra vücutta gizli kalabilir ve siğiller çıkmayabilir. Kadınlarda vajina, makat, klitoris, vajina dudakları ve etek bölgesinde yani özel genital bölgede daha sık görülmektedir.

Özel bölge siğilleri sıcak ve nemli bölgeleri öncelikle tercih eder. Erkeklerde  daha çok penis, makat ve kasık, kadınlarda ise özel bölge  vajina içi ve vulva da her iki cinste de anüs çevresinde gözlenebilirler. Cinsel siğillerin çapları 1-2 mm'den  8-10  cm'e kadar değişebilmektedir. Cinsel bölge siğillerinin sayıları bir kaç taneden bir kaç yüze kadar değişebilir.


Özel bölge siğil görüntüsü; cinsel bölgede oluşan sigiller ymuşak, nemli, deri renginde veya kahverengi olarak gözlenirler. Sigil lezyonları daha çok kümeler halinde yayılma eğilimindedir. Özel bölgedeki siğillerin resimleri sitemizde örnek olarak mevcuttur.

Erkekte ve kadında özel bölge siğil belirtileri; Genellikle herhangi bir şikayet oluşturmadıklarından hastalar doktora başvurmakta gecikebilirler. Çoğu kez özel bölgede  et beni sanılmaktadırlar. Günümüzde HPV virüs infeksiyonlarının genital kanserlerle ilişkisi kesin leşmiştir. Özellikle kadınlarda  rahim ağzı ,serviks Pre kanseröz Lezyonlar (CIN1, 2, 3)  ve rahim boynu veya ağzı kanseri  ve erkeklerde ise penis kanseri yapabilmektedir. Bu yüzden tüm özel bölge HPV infeksiyonları tedavi ve sıkı takip gerektirir.

Özel bölge siğil testi nedir, bu testler nasıl yapılır; Kadınlarda mutlaka Papsmear  ve hpv testi takibi yapılmalıdır. Tekrar eden ve yayılan  makat çevresi siğillerinde anoskopi ile  rektoskopi gereklidir. Özel bölgede kondilom olan hastalarda diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar araştırılmalıdır.

 Özel bölge siğillerin tedavi sonrası bu  hastalık tekrar edebilir. Ancak zaman içersinde kondilomların  tekrar etme olasılığı azalmaktadır. Bu yüzden tedavi sonrası siğillerin kontrolleri önemlidir. Tekrar eden hastalarda gözle görülemeyen HPV'li alanları tespit için hpv asit testi olarak da isimlendirilen  %5 asetik asit testi yapılır. Siğili asit testi  sonrası beyazlayan alanlar tedavi edilir.

Özel bölge siğil tedavisi   nasıl yapılır,erkekte ve kadında özel bölgedeki hpv siğillerinin  tedavi şekiileri ve siğil tedavisi ücretleri, fiyatları nedir;

Lazer

Elektrokoter

Kriyoterapi, siğil dondurma tedavisi

Leep tedavisi

Podofilin tedavisi (artık kullanılmamakta)

TCA ( triklor asetik asit tedavisi, artık kullanılmamakta)

Veregen tedavisi

İmiquimod Aldara krem

% 5’lik 5- flourasil.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim