Vajina Siğili Nedir, Tanısı Ve Vajina Siğili Lazer Tedavisi

vajina siğili resimleri, görsel

Vajina Siğili, Kondilomu


Vajina, hazne boru şeklinde 10cm uzunlukta bir kadın genital organıdır. Vajina giriş kısmında salgı bezleri vajinanın kayganlaş masını sağlar. Vajina normalde sönmüş bir akordeon gibi ön ve arka duvarları bir biri üzerinde katlanmış vaziyette dir.. Vajina nın ön komşuluğunda mesane, arka komşuluğun da kalın basağın son kısmı olan rektum vardır. Cinsel birleşmenin ve doğal sonucu olarak da cinsel hastalıkların ana fonksiyonel yapısıdır. Bir çok enfekciyon ve cinsel ilişki ile geçen hastalık vajina da oluşsa da en önemlisi HPV ye bağlı VAJİNA SİĞİLİ veya vajen kondilomu dur.


Vajina Siğili Nedir
Vajina kondilomu da adı verilen vajina siğili pek çok kadına sıkıntı veren tatsız bir lezyondur.
Tekrarlama eğilimi olması çoğu zaman kadının moralini bozar. Vajina Siğili cinsel yolla bulaşan ve HPV adı verilen bir virusun neden olduğu cinsel enfeksiyonlardır.HPV sadece Vajinada Siğili neden olmaz. Bu virusun 130’dan fazla değişik alt grubu vardır ve bu gruplardan bazılarının vajina kanseri, anüz kanseri ve rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir. Her HPV enfeksiyonu vajinada kondilom ya da vajinada kansere neden olmaz.

Vajina Siğili Nasıl Bulaşır?
Bulaşma Vajina Siğilinde HPV hastalığı taşıyan bir partnerle girilen her türlü cinsel ilişki ve cinsel temas ile bulaşabilir. Virüs, ilişki sırasında vajina girişinde ve vajina içinde ortaya çıkan mikroskopik yırtıklar ve sıyrıklar vasıtası ile temas yolu vajen içine veya etrafına bulaşır. HPV virüsün erkek spermi içinde de saptanması vücut sıvılarının yolu ile de bulaşabileceğini düşündürmekte dir. Gebelik esnasında hpv engeksiyonu çok hızlı bir seyir izler. Nadiren de olsa normal doğumda vajina yolu ile vajina hpv si anneden
bebeğine geçebilir.


 
Vajinada kondilom Resimleri, görsel


Vajina Siğili Nerde olur
Vajina etrafında olabilidiği gibi, vajina ağzı ve içinde de siğil ve kondilom hatta rahim ağzında sigil görülebilmektedir
Vajina HPV temasdan aylar ya da yıllar sonra kondilom bulgular ortaya çıkabilir, fakat kadınların büyük kısmında 1-18 ay içinde belirti verir.

Vajina Siğili Belirtileri ve Bulguları, Şikayetleri Nedir
Genelde vajina dışında öncelikle vajina ağzında ve küçük dudaklar iç kısmında küçük siğiller ortaya çıkar. Bu oluşumlar eğer vajina dışında ise kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir., fakat vajina içindeki siğiller kadın tarafından genelde zor algılanır ve dışarı taşmaya başladıkları zaman fark edili, tabii ki artık vajen siğilleri yayılmış durumdadır.
Vajina kondilomu yumuşak, pembe-beyaz renkli, bazen de karnıbahar benzeri yapılardır. Tek tek veya yan yana çok sayıda olabildikleri gibi grup halinde karnıbahar gibi de olabilirler. Siğiller çıkar iken nadiren ililişkide ağrı, kanama arasıra vajinada kaşıntı ve yanma görülebilir. Dışarı taştıkları zaman makat gölgesine yayılma eğilimi gösterir ve makata sıçrarlar

Tanı Nasıl konur
Tanı jinekolojik muayene esnasında vajinadaki lezyonların görülmesi ile konur. Bazen hekim asit testi gibi bir solusyon uygulanarak ciltteki renk değişikliklerinden vaginada siğil olup olmadığı anlaşılabilir. Vulvoskop yardımı ile dış genital bölge incelendiği gibi, kolposkop ile vajina içi ve rahim ağzındaki siğilleri de görmek mümkündür
Smear testi vajina kondilomun tanı ve takibinde son derece önemlidir. Vajinasında HPV tanısı konan kişilerin partnerleri de mutlaka muayene olmalı ve gerekir ise genital siğil tedavisi edilmelidir.Tedavi, En iyi Vajina Siğili tedavisi Nedir?
Vajinadaki siğillerin tedavisinde seçenek sayısı çok azdır. Tıbbi tedavi olarak dıştan sürülen bazı ilaçlar ve kremlerin kullanılması anatomik açıdan ve teknik imkansızlık sebei ile mümkün değildir.Bu krem ve ilaçlar normal vajen dokusuna temas ettiğinde tahribata neden olur. Özellikle labia minora yani küçük dudaklar iç kısımda çıkan siğillere uygulandığında şiddetli ağrı ve tahribat yapar.
En çok uygulanan yöntem lezyonun yakılması ya da dondurulmasıdır.. Vajina iç kısım ve vajina ağzı siğillerine dondurma ve kriyoterapi yapmak da aynı şekilde zor veya ghatta imkansızdır. En iyi seçenek siğilleri leep, loter veya laze rile yakılmasıdır. Bizler kliniğizde daha çok vajina siğili tedavisinde lazer veya Leep yöntemini tercih ediyoruz. Genellikle local yerine genel anestezi vajina siğillerinde daha çok tercih edilmektedir.

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim