Verrutol Kullanımı, Verrutol HPV Tedavisi


Verrutol kullanımı ülkemizde sıklıkla  ellerde ve ayaklarda bulunan  siğiller için olmaktadır ve verrutol  lokal kullanılan  sıvı şeklinde bir ilaçtır. Genital bölge siğilleri için aslen üretilmemiştir. Ellerde çıkan siğiller ve ayak altında bulunan nasırlarda kullanılmaktadır. Salisilik asit isminde bir çeşit asit (kezzap) ve 5 –flourasil  isminde sitostatik bir madde içerir. Genital bölge dokusu çok ince ve hassas olduğu için hem erkek hem de kadında o bölgede kimyasal yanıklar oluşturabilir. Ayrıca genital bölgeye asidik bir maddenin uygulanması hasta tarafından anatomik açıdan  güvenli olmayabilir hem de teknik olarak da zordur. Verrutol gebelikte içerdiği 5-flourasil sebebiyle bebek için toksiktir ve kullanılmamalıdır. Verrutol hpv tedavisinde genital bölge için ilk seçenek olmamalıdır. Buna karşın el ve ayaktaki siğiller için ise etkili bir tedavi seçeneğidir.
 

Verrutol prospektus bilgileri

Sitostatik* Keratolitik (siğil ilacı)

İlaç Etken Maddesi

Salisilik Asit + 5-Fluorouracil

VERRUTOL 15 GR SİĞİL İLACI Yerli Beşeri bir ilaçtır. Reçete İle Verilir.

FORMÜLÜ : 0.005 g5-fluorouracil1 gr solüsyon0.100 g Salisilik asit1 gr solüsyon

ENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanıldığı Durumlar Hastalıklar ) :

Verrucae vulgaris, Verrucae planae juveniles

KONTRENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanılmaması Gereken Durumlar ) :

Dolaşım bozukluğu olan kişilerce ve şeker hastalarınca kullanılmamalıdır. Vücuttaki benlere ve üzerinde tüy üremiş olan siğillere uygulanmamalıdır. Florourasil  fetusa zarar verebileceğinden hamilelikte kullanılmamalıdır. Preparatın bileşimindeki herhangi bir maddeye allerjisi olanlarca kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER :

Haricen kullanılır. Gözlerle ve mukozalarla temasından kaçınınız. Eğer göz ve mukozaya sıçrayacak olursa bol su ile yıkayıp  çöken maddeleri (film yapıcı karışım) uzaklaştırıp 15 dakika süreyle su ile iyice yıkayınız. Geniş yüzeylere (özellikle 25 cm²den büyük alanlara) uygulamayınız. Çocuklarda kullanımının emniyetli olup olmadığı hakkında yeterli bilgi yoktur. Ürünün siğil etrafındaki normal deri ile temasından sakınılmalıdır. Kullanım süresi içinde aşırı irritasyon görülürse kullanıma ara verip doktora başvurulmalıdır. Ürün aşırı derecede yanıcı olduğundan ateşten uzak tutulmalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :

Verrutol siğilin etrafındaki normal deri ile temas ettiğinde lokal irritan etki görülebilir. Sadece siğilin olduğu bölgeye uygulamak suretiyle veya kullanıma kısa bir süre ara vermek suretiyle irritasyon kontrol altına alınabilir. Yanma,  kaşınma,  irritasyon,  enflamasyon,  allerjik kontakt dermatit görülebilir.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER :

Yoktur.

DOZU VE KULLANIM ŞEKLİ :

Ürün siğilin çevresindeki normal deri ile temas ettirilmeden günde 2-3 kez ince bir tabaka halinde siğilin üzerinde uygulanır. Çok küçük siğiller için şişenin kapağındaki uygulama çubuğu yerine kürdan kullanılabilir. Her uygulamadan önce bir uygulama sonucu oluşmuş film tabakası uzaklaştırılmalıdır. Eğer yıkama sonucu uzaklaştırılamazsa kenarından uygun şekilde kaldırılmak suretiyle uzaklaştırılabilir. Klinik açıdan gözle görülebilir bir iyileşme 2 ila 4 hafta sonra  siğilde küçülme ise 6 ila 12 hafta sonra gözlenir. Tedavi sırasında arada doktora başvurmakta fayda vardır.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim