Ağızda HPV Testi

 

HPV 120’in üzerinde tipi tanımlanmış olan zarfsız bir DNA virüsü dür.HPV Virüsü  %99’un üzerinde bir oranda sadece cinsel ilişki ile bulaşır. HPV lerin  40’ı   genital bölgedeki organları, ağız bölgesi ve boğazı da  etkiler.  HPV nin 15-20 tanesi ise yüksek riskli onkojenik yani kanser riski taşıyan  tiplerdir. HPV engeksiyonu Günümüzde en sık rastlanan cinsel yolla bulaşan hastalıktır, ABD’ de yılda ortalama  6 milyon kişi HPV ile enfekte olmaktadır.

HPV sorunu olan ve genital siğil şikayeti olan hastaların ve bizim takip ettiğimiz hastalarımızın da maalesef büyük bir kısmında genital bölge dışında ağıza bir hpv varlığı korkusu olmaktadır. Oral seks hikayesi olan hastaların hemen hemen hepsinde bu hpv virüsünün boğaza-ağıza bulaşıp bulaşmadığı hakkında ciddi endişe ve korku olmaktadır.

 Ağıza HPV  tespiti  genellikle dudak-ağız boşluğu veya boğazda  hpv ye bağlı oluşan siğil yani kondilomun gözlenmesi ile konmaktadır. Fakat buradaki asıl soru şudur; Ağızda  siğil görülmemesine rağmen ağız boşluğunda ve boğazda HPV virüsü olabilir mi?? Evet olabilir... Peki bunu tespit etmek mümkün mÜ?????   Geçtiğimiz  günlerde ağızda HPV varlığını tespit etmek için yeni bir test geliştirildiği bildirildi. Hastanın kendi  kendine de yapabildiği bir test bir çok ülkede kullnılmaktadır. "Oral Risk  HPV test" olarak isimlendirilen bu test ile 1-2 damla tükrük ile PCR yöntemi ile tükrüğün ve doğal olarak ağzın içinde HPV DNA sının olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Sonuca göre de hasta gerekli önlemleri almakta ve doktor kontrollerine daha sıklıkla gitmektedir.

 

Tarafımızdan hazırlanan bu site Türkçe en kapsamlı HPV, Genital Siğil konusunu işleyen-irdeleyen bir site olup, bu konuda bir "ihtisas " sitesidir. HPV virüsü ve etkileri hakkında çok sayıda yeni ve güncellenen yazıları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.....
HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 

Bize Ulaşın.. İletişim