HPV Muayenesi Nasıl Yapılır, Kadında Ve Erkekte HPV Muayene Fiyatları

HPV Muayenesi Nasıl Yapılır. HPV Muayene Fiyatl Aralığı Erkekte ve Kadında Nedir

HPV virüs veya tıbbi adı ile Human Papilloma Virus genital bölgede yapan ve kondilom adı verilen genital siğillerin oluşumuna neden olur.
HPV hücreler içinde yerleşir ve bu sebeple ilaçla kesin tedavisi yoktur. Bağışıklık sistemi tarafından belirli bir sürede vücuttan atılır
HPV cinsel yolla ve cinsel temasla bulaşan hastalıklar grubundadır. Cinsel partner sayısı artıkça HPV bulaşma hatta birden fazla tipinin bulaşma olasılığı da artar.
Bulaşması başka partnerin enfekte bölgesinin örneğin vajina , mukozalara , penis-makat-ağız gibi bölgelere temasıyla olur.
HPV virus bulaştıktan sonra 2 ay ile 10 yıl aralığında bir kuluçka yı takiben cinsel bölgede, anüste veya ağız bölgesinde sayıları ve görüntüleri değişken olan kondilom adlı siğillerin oluşmasıyla belirti verir.
Erkeklerde belirtiler kadınlara göre daha geç olur, erkeklerin çoğu yıllarca sessiz kalır ve belirti vermeyebilir
Kadınlarda da ise genellikle 1 yıl içinde belirti veriri, ya siğil olarak ya da rahim ağzında hücresel değişiklik olarak ortaya çıkar.
HPV kolay bulaşan ve yayılan bir virüs özelliğine sahiptir ve genital bölgedeki lezyonların kısa süreli teması ve değmesi ile bile bulaşması için yeterdir.
HPV erkekten kadına çok daha kolay bulaşır çünkü kadında cinsel bölge deri yapısı hem ince hem de vajina yoluyla mukozası dış ortama açıktır.

Kadında HPV muayenesi nasıl yapılır
HPV şühesi veya partnerinde virüs olan veya genital siğil şikayeti olan kadınlarda HPV varlığı muayenesi yapılır.Jinekolojik masaya alınan hasta dış genital bölgesi çıplak göz muayenesi takiben vulvoskopi ile tüm bölge ve ana bölge taranır. Sonra şüpheli lezyond durumunda tüm genita bölge ve anal bölge asetik asit sıvısı ile asit testi yapılır ve şüpheli özellikle flat kondilomlar net görülür.
Takiben kolposkopi ile tüm vajina duvarı ve rahim ağzı gözlenir ve HPV DNA testi yapılır. Bu test rahim ağzına ve vajinaya kolposkopik incelemede kullanılan solusyonlar sürülmeden önce yapılmalıdır. Aynı anda smear testini de almak mümkündür.Ağızda HPV şüphesi var ise oral HPV testi de yapmak mümkündür.

Kadında HPV muayenesi fiyatı nedir
Kadında hpv muayenesi ücreti bizlerde normal jinekolojik muayene ücretinde yapılmakta, vulvoskopi, asetik asit testi , vajinoskopi ve kolposkopi için ayrıca ücret alınmamakta. Ek olarak eğer yapılan HPV testi ve smear testi veya biyopsi var ise onlar ücretlendirilir.

Erkekte HPV muayenesi nasıl yapılır.
Düz muayene masasına yatan erkek hasta dijital büyüteç ile tüm genital bölge ve parianal bölge kontol edilir . Eğer görülen bir kondilom varsa tedaviye geçilir ve hasta isterse lezyondan HPV tipeleme yapılır. Eğer gözle görülmeye bir lezyon mevcutsa veya var olan lezyonları daha da iyi görebilmek için takibe asetik asit testi (sirke testi genital bölge) yapılan hastanın tüm bölgesine tekrar uygulanır. Şüphe durumunda tüm genital bölgeden ve üretra ağzından HPV DNA testi yapılır. Ağızda HPV şüphesi ver ise orak hpv testi yapmak gerekir. Erkeklerde özellikle homoseksüel-gay erkeklerde anal bölgede hpv şüphesi durumunda anal kanser taramak için mevcut ola Anal Smear testi sonuçları genellikle yeterli olmadığı için rutinde bu testin uygulaması yoktur.

Erkekte HPV muayenesi fiyatları nedir
Erkekte HPV muayenesi ücretlendirmesi muayeneyi yapan hekimin fiyat politikasına göre ve yapılan testlere göre değişkenlik göstermektedir
.
.

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim