Kondilom, Genital Siğil Muayenesi Nasıl Yapılır. Kadında Ve Erkekte Muayene Fiyatları Nedir

Genital siğil / Kondilom Muayenesi nasıl Yapılır

Genital siğil HPV enfeksiyonu sonrası özellikle bazı HPV tipleri ile cinsel bölge ve perianal – makat etrafı – bölgede çıkan kondilom olarak da adlandırılan lezyonlardır.
Cinsel bölgede hem kadın hem de erkekte kondilom veya genital siğil oluşumuna neden olan HPV virüsü, hücrelerin DNA yapısına yerleşerek hücrenin genetik yapısını bozabilme özelliğine sahip bir virüstür.
HPV alt tiplerden bazıları genital siğil yaparken bazıları da hücrelerde DNA kırılması yaparak kanser öncesi lezyonlar veya kanser gelişiminse sebep olmaktadır.
Penis, makat,ağız, boğaz, baş-boyun,serviks, vajina ve vulva kanserlerinin gelişiminde HPV’nin kondilom dışında riskli tiplerinin çok önemli bir rolü olduğu bilinmektedir.
Özellikel riskli tiplerden 16,18 ve 33 her iki cinste cinsel bölge ve perianal bölgede yayvan tipte genital siğil (flat kondilom) formasyonu oluşturarak cilt kanseri oluşturabilir
Kondilomların görüntüsü hpvirus tipine , bulunduğu yere, kişinin bağışıklık sistemine göre değişik rekte, yapıda,büyüklükte ve yaygınlıkta olabilmektedir.
Gebelik döneminden önce var olan genital siğiller maalesef hamilelik esnasında tekrarlayabilir hatta çok hızlı bir şekilde büyüyebilirler.
Ayrıca gebenin vajinasında HPV ve özellikle aktif kondilom lezyonu var ise bebeğin normal doğum esnasında doğum kanalından geçerken virüsü kapması sonucu ses tellerinde papillomlar yani siğiller çıkabilmektedir.

Genital Siğil muayenesi Erkekte nasıl yapılır?.
Erkekte kondilom muaynesi;Öncelikle düz muayene masasına yatan hasta dijital büyüteç yardımı ve asetik asit testi (sirke asidi testi) ile tüm genital bölge ve parianal bölge kontol edilir . Eğer görülen bir genital siğil varsa tedaviye geçilir ve hasta isterse siğillerden örnek alınıp genetik laboratuvarına gönderilir ve HPV tipeleme yapılır.Ağızda siğil şüphesi var ise bu bölge muaynesi için hasta yönlendirlir. Özellikle homoseksüel-gay erkeklerde makat etrafı ve içinde anal kondilom şüphesi durumunda bu bölge dikkatli bir şekilde muayene edilip anal kanser sebebi ile HPV tipleme mutlaka yapılmalıdır.


Erkekte genital siğil ücreti fiyatları nedir
Erkekte kondilom muayenesi ücretlendirmesi muayeneyi yapan uzman doktorun fiyat politikasına göre değişkenlik göstermekle birlikte ve yapılacak hpv tipleme testinini artı ücretini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Genital siğil muaynesi kadında nasıl yapılır
Kadonda kondilom muayenesi; Genital siğil şühesi veya eşinde kondilom şikayeti olan kadınlarda jinekolojik masada dış genital ve makat etrafı bölge, vajina içi ve rahim ağzı dikkatli bir şekilde hem çıplak göz hem de asetik asit testi ile vulvoskopi ve kolposkopi ile incelenir. Genital siğillerden HPV tipleme yapılıp tedaviye geçilir. Ayrıca pap smear ve HPV testi de ihmal edilmemlidir.

Kadında kondilom muayene fiyatları nedir
Kadınlarda genital siğillerim muayene ücretleri bizlerde normal jinekolojik muayene fiyatı gibi yapılmakta, vulvoskopi / asetik asit testi / vajinoskopi / kolposkopi için ayrı ücret alınmamakta. Muayeneye ek olarak eğer yapılan HPV tipleme ve pap smear testi veya siğil /kondilom biyopsisi yapılmışsa onlar ek ücretlendirilir.

.

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim