HPV Sonrası

HPV sonrası takip

Hpv Sonrası Takip, hpv dna testi

HPV sonrası takipte hpv testi yapılırken sürüntü nasıl alınır.

Smear fırçası  rahim ağzına yerleştirilir ve saat yönünde 4-5  kez çevrilerek  o bölgeden sürüntü alınır ve mümkün olduğunca fazla hücre döküntüsü  almaya çalışılmalıdır. Daha sonra smir çubuğunun fırçası özel sıvı, yani “hpv dna solusyonu” içine bırakılmalı ve en kısa zamanda ilgili  laboratuara gönderilmelidir.

Çıkan sonuç HPV DNA Negatif  olması CIN2  ve CIN3 olasılığını büyük ihtimalle dışlamakta, kanser öncesi  lezyon mevcudiyetinin değerlendirilmesinde ve kolposkopi yapılıp yapılmaması gerekliliğinin belirlenmesinde hpv uzmanı doktora  çok önemli bilgiler sağlamaktadır. Sonucun hpv negatif bulunması ya da düşük riskli tiplerin tespit edilmiş olması gereksiz pek çok işlem olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Smear ve HPV DNA testi negatif  olan  kadınlar, HPV sonrası takipte bir daha ne zaman tarama yaptırmalıdır; American Cancer Society nin kararına göre  yılda bir smear testi yapılmalı  ve 3 yıldan önce HPV DNA testinin tekrarlanması gerekli görülmemektedir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim