HPV 'den Kurtulabilirsiniz / Yaşam Önerileri, Kurallar

HPV'liyiz biz...

HPV Yaşam Kuralları;

HPV varken cinsel yaşamlarının devamı hakkında çiftler genellikle ikilemde kalırlar. Hem kendilerini hem de partnerlerini koruma duygusu genellikle ağır basar.Cinsel sorunlar, gebe kalma korkusu, evlenme hatta bir aile kurmaktan korkarlar.Toplumdan kendilerini ayrışmış hissederler.

 Bu bir hatadır aslında.. Sonuç ise psikolojik sorunlar ve HPV depresyonu dediğimiz sıkıntılı bir sürece doğru gider

 

Cinsel açıdan aktif kadın ve erkeklerin  çoğu  maalesef  yaşamlarının bir döneminde HPV virüsü  ile karşılama olasılıkları vardır. Birden fazla tipi/ çeşidi olan HPV tam bir cinsel ilişki olmadan temasla da bulaşabilmekte hatta bazı otörlere göre dış ortamdan dahi bazı tipleri geçebilmektedir.

 Erkekte penis üzeri ve genital bölgeye ve kasıklara , kadında dış  cinsel genital organlar vajina ve rahim ağzına yerleşen bu virüs siğil dışında kanser riski yapabilmektedir.

Ancak bazı tipleri  makat / anal bölgede ve oral seks  ile ağız / boğazda görülebilmekte hatta normal doğum sırasında çocuğa dahi geçebilmektedir.

HPV Yaşam Kuralları;

HPV Sebebi ile hayatınızın akışını değiştirmeyin.

Evlenicek iseniz evlenin;

Doğum yapmayı planlıyorsanız gebe kalın,

Cinsellik yaşayacaksanız yaşayın,

Kariyer yapacaksanız buna ertelemeyin

HPV nin esiri olmayın

 

FAKAT Önlem alın;

Genital siğille yaşamayın. Siğil var iken karşıya bulaşma ihtimali daha yüksektir, En iyi tedavi yöntemini seçin

Doğru bir şekilde HPV tedavisi ve takibi olun. Yapılacak yanlış veya eksik tedavi/takip daha sonra aşamayacağınız sorunlara yol aşabilir. Doğru bir HPV doktoru sizi en iyi yönlendirecektir.

Düzenli smear testi olun; HPV nin yol açtığı rahim ağzı değişikliklerini basit bir smear testi ile yakalamak ve önlem almak mümkündür. Smear testi kadınlarda hayat kurtarır..

HPV testi yaptırın; HPV DNA testi ile HPV tiplerini bilmek doktorunuzun takibi açısından çok önemlidir,

Partnerinize mutlaka HPV durumunuzu söyleyin ve gerekirse aşı planlayın. Dürüst olmak en doğrusu, HPV yi saklamak  sıkıntılara yol açabilir

Gebelikte HPV pozitifliği şüphesi var ise doktorunuz ile doğum şeklini tartışın,

Genital bölge hijyen ve temizliğinize önem gösterin, genital bölgenizi leze edecek jilet gibi temizlik yöntemlerinden kaçının,

 Tek eşli olun, güvenli seks çok önemli…

Bağışıklığınızı desteklemek için doktorunuzdan öneriler alınız, beslenme  ve sigara / alkol gibi alışkanlıklarınızı bir düzene sokunuz.

Hayatınıza girecek 2 kişiden nerede ise  birisinde HPV positiflik durumu olabileceğini unutmayın, HPV nin cinsel ilişke ile değil cinsel temasla, hatta dış ortamdan bile alınabileceğini göz önünde bulundurarak partnerinize suçlu muamelesi yapmayın, siz partnerinizi HPVli diye suçlar iken sizin de  önceden HPV portörü olma olasılığınızı göz önünde bulundurun,

HPV ye esir olmayın….mücadele edin… bu  stresli günlerin biteceğini göreceksiniz..

HPV tedavi edilebilinir mi, HPV Virüsü ev Hastalığının tedavisi mümkün mü, HPV Vücuttan temizlenir atılır mı?

Evet HPV yi yenmek mümkündür.
HPV vücuttan temizlenir ve atılır.
Bunun ne kadar sürede olacağını belirleyen kişinin bağışıklık sistemi ve HPV virüsünün tipidir.
HPV ye bağlı kondilomlar ve siğiller temizlendikten sonra vücuttaki virüs yükü azalır ve bağışıklık sistemi devreye girerek hpv virüsü vücuttan atılır .
 
Unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de, hpv’ye bağlı siğilleri olan bireylerin kendilerinin tedavi edilmesinin yanı sıra partnerinin ya da eşinin de tedavi edilmesi gerekliliğidir. HPV eş tedavisi çok ama çok önemlidir.

HPV den kurtulmak için hangi destek tedavisi gereklidir;
HPV nin vücuttan temizlenmedi  hem erkekte hem de kadında mümkündür ve bir süre sonra “HPV Pozitif” olan hasta “HPV Negatif” e döner.  
Genital Siğillere eğer var ise  yapılan doğru tedaviyle birlikte, uygun bağışıklık tedavilerinin  yani immunoterapi  yöntemlerinin uygulanması burada devreye girmektedir.

HPV Teşhisi Konmuş İse Yapmanız Gereken Öncelikli 8 Şey

Öncelikle  evli iseniz eşinizi veya bekar iseniz partner(ler)inizi ,ayrılmış dahi olsanız bilgilendirmeli ve onların da  HPV testi yaptırmasını önermelisiniz

Cinsel yolla bulaşan birkaç etken aynı anda bulaşabilir. Bu nedenle, birinin saptanması halinde, diğerlerinin de aranması gerekir. HPV pozitif  iseniz sadece HPV testi değil ayrıca   STD testi yaptırınız

Hekiminizin önerilerini tam olarak uygulamanız, genital siğil / kondilom var ise bunların yakılması  ve doktorunuzun verdiği, tedaviyi söylendiği şekilde kullanmanız önemlidir.

Genital bölge hijyenine dikkat etmeniz ve HPV teşhisini aldıktan sonra  genital bölge temizliği için jilet kullanmamanız önemlidir

Bağışıklığınızı güçlendirmek için doktorunuzun önerileri doğrultusunda bir yönerge çizin. Hayatınızı bir düzene sokun……

Cinsel hayatınıza HPV hastalığının gidişatı belli olana kadar ara verin.

Aşı tavsiye edilmiş ise tekrar ileride hastalığı ve daha kötü tipleri almamak için HPV  aşınızı olun.

Moral çok önemli….HPV’ ye “esir” olmayın, mücadele edin ve önlem alın…

 

 

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim