HPV  Nasıl Kansere Sebep Olur? HPV p53 ilişkisi

 

HPV, rahim ağzı kanserinin yanında penis kanseri, anüs kanseri ve vajinal kanserlerin de ana sebeplerinden biridir. HPV, hücresel tümörleri yok eden bir protein olan p53'ü etkisiz hale getirerek tümörün doğal olarak oluşmasını engelleyen etmenleri ve kansere karşı hücrenin korunma sitemini ortadan kaldırıyor. p53 proteini, hücre döngüsünü kontrol eden diğer genleri düzenlemekte, hücrelerdeki zarar görmüş DNA'ları onarmakta ve aşırı bir zarar görme olursa hücre ölümünü gerçekleştirmekte ve bu şekilde hücrenin kanser olarak değişimini de engellemektedir. Bu protein ayrıca miR-34a' yı da içeren bir mikroRNA grubunun oluşumunu da canlandırmaktadır.Bu sebeple  hpv  p53  ilişkisi bu nedenle önemlidir.

Yeni yapılan bir araştırma da, rahim ağzı ve diğer farklı kanserlere yol açan HPV enfeksiyonunun, microRNA 34a ya da miR-34a olarak adlandırılan küçük monokataner bir RNA'nın üretilmesini engellediğini göstermektedir. Daha önce yapılan araştırmalar mikroRNA'ların hücreleri düzenlenemede önemli bir rolü olduğunu gösterdiği için, bu yeni bulgu HPV kaynaklı kanseri anlayabilmek ve HPV'ye karşı gerekli tedavileri geliştirebilmek için yeni bir umut olabileceğini düşündürmektedir.

MikroRNA'lar, haberci bir RNA molekülüne bağlanarak ve bu moleküllerin normal fonksiyonlarını da engelleyerek, protein oluşumunu düzenlemektedirler. MikroRNA genlerinin görevini yerine getirememesi veya anormal şekilde oluşması birçok kanser çeşidine sebep olabilmektedir. Ancak halen mikroRNA'ların anormal oluşumunun kanserin ortaya çıkmasında ne gibi bir rol oynadığı hakkında çok az şey biliniyor. Yapılan bu çalışmada rahim ağzı kanserli hücrelerdeki mikroRNA seviyelerinin normal hücrelere göre çok daha düşük olduğu bulunmuştur.

HPV enfeksiyonunun  başlaması ile birlikte hpv virüsü E6 olarak bilinen bir protein üretmeye başlamaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalarda  E6 oluşumu engellenen rahim ağzı kanserli hücrelerin, p53 proteini ve miR-34a oluşumunu arttırdığını bulundu. Araştırmacılar ayrıca, hpv virüsü ile oluşan rahim ağzı  ve penis kanserinde  miR-34a oluşumunun hücre büyümesini engellediğini ve hücre ölümüne yol açtığını gözlemlediler ve bunun da mikRNA'ların tümörün engellenmesinde bir rolü olduğu anlamına geldiği sonucuna vardılar.

Sonuç olarak human papilluma virus, hpv  tümör virüslerinin, mikroRNA oluşumunun düzenlenmesini etkilediği ve  hpv p53 proteinini etkisiz hale getirildiği bilinmektedir.

Hpv p53 & cervical cancer

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim