Türkiyede HPV Sıklığı Nedir, Toplumda Kaç Kişide Genital Siğil Var

Türkiyede  gençlerde HPV sıklığı nedir? 

 

 

HPV nin son yıllarda güncel olmasının sebebi rahim ağzı kanseri ile olan ilişkisinden dolayıdır. Rahim ağzı kanseri tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de  kadınlarda tüm yaşlarda göğüs ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülen bir kanser türüdür, bir genital kanserdir  ve kadınlarda kansere sonucu gelişen ölümler içinde ikinci sırada yer almaktadır.

 

 Yapılan tıbbi çalışmalar  serviks kanseri / rahim ağzı kanseri için en önemli  risk faktörünün  HPV / Human Papilloma Virus  olduğunu göstermiştir

SErviks yani rahim ağzı kanseri dünyada  her iki dakikada bir kadının ölümüne neden olmaktadır

 

Dünyada yılda ortalama yılda  493 bin kadının servikal kansere yakalandığı ve 273 bin kadının bu hastalıktan öldüğü bildirilmektedir Gelişmekte olan ülkelerde HPV virusuna bağlı  kanserler kadınlardaki kanserlerin % 15’ini oluşturmaktadır.

 

HPV virusu bütün dünyada çok yaygın olarak bulunmakta olup bu oran gittikçe de artmaktadır.Sosyo ekonomik düzeyden bağımsız olarak kadınların % 70-80’i yaşamları boyunca en az bir kez HPV ile enfekte oldukları bilinmektedir.

 

Gençlerde cinsel ilişki ile %65  gibi yüksek oranda bulaşma özelliği gösteren HPV tüm dünyada cinsel yolla bulaşan infeksiyonlar (STD) arasında ilk sıraya yerleşmekte ve her yıl en az 6  milyon kişinin HPV tarafından etkilendiği tahmin edilmektedir .

 

Türkiyede hpv sıklığı ile maalesef düzenli ve kapsamlı bir araştırma bulunmamaktadır. Fakat tahminen büyük şehirlerde ve gençlerde bu hpv sıklığı oranının gelişmiş ülkelere yakın olduğu tahmin edilmektedir. HPV aşıları gençlere mutlaka uygulanmalı ve yerli bir hpv aşısı için proje olduğu da bilinmektedir.

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim