İdrarda HPV testi yapılır mı, sonuçlar güvenilir mi?

Idrarda HPV testi Yapılır mı, HPV İdrarda Çıkar Mı

İdrarda HPV araştırılması ve testi yapılması bu günkü laboratuvar olanakları açısından ülkemizde mümkün değildir, ve sağlıklı sonuç almak mümkün değildir.
Bir DNA virüsü olan HPV nin idrarda bulunması mümkün değildir, sadece çok nadiren mesane içi kondilomlarda mesane hücre ve doku dökülmesi sonucu tespiti yapılabilir fakat idrarın kimyasal yapısı sebebi ile Tipleme Testi sağlıklı olmayacaktır.Aynı mantık dahilinde anal hpv testi de yapılmamaktadır


HPV Testi nerelerden yapılır
HPV Testi sürüntü şeklinde kadında vajina ve rahim ağzından ve erkekte de sürüntü şeklinde penis üretra ağzı ve genital bölgeden, hem erkek hem de kadından ağız-boğaz sürüntüsünden yapmak olasıdır.. Ayrıca genital siğil var ise kondilomun kendisini genetik laboratuvarına biopsi şeklinde göndermek şeklinde doğrudan dokudan HPV Tipleme testi yapmak mümkündür.
HPV cinsel yolla bulaşan en önemli hastalıklardan biri kabul edilmektedir. Bir kısmı genital bölge mukozada HPV DNA tayini ile tespit edilen uykudaki , sessiz enfeksiyonlara sebep olurken, bir bölümü de gözle görülebilen ve lezyonlara sebep olmaktadır.


HPV Testinde hangi tipler araştırılır?
HPV test, HPV Dna testi ve HPV Tipleme test ile özellikle HPV tipleri yüksek riskli ( HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82); olası yüksek riskli ( HPV 26, 53 ve 66) ve düşük riskli ( HPV 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 ,CP6108) incelemesi yapılmaktadır.

HPV Testi Önemli Mi?
Evet HPV testi çok önemli bir test olup günümüde bu virüsün toplumdaki yaygınlığı da göz önünde bulundurulduğunda yapılması daha da önem kazanmıştır.Genital HPV virüsü hem kadın ve erkekte oldukça sık gözlenen bir enfeksiyondur. Enfeksiyon cinsel yolla bulaşabildiği gibi virüs ile daha önceden temas etmiş eşyalardan da geçebilmektedir.
Seksüel olarak aktif her kişinin bu virüsle mutlaka karşılaşma olasılığının yüksek fakat her zaman bunun farkına varmadıkları da düşünülmektedir.

Vücut HPV virüsünü kendi kendine temizleyebilir mi? HPV nin kesin olarak vücuttan atıldığı doğru mu?
Evet HPV vücutttan atılmaktadır, Eğer genital siğiller varsa bunlar temizlenmeli, bağışıklı immun isitem aktive olmlıdır. Ortalama 2-3 yıl içinde HPV herhangi bir belirti vermeden ve sağlık problemi yapmadan kendini sınırlamaktadır ve vücutttan atılmaktadır.

HPV testi tarama amaçlı idrarda yapılması sadece çalışma aşamasında olup rutinde idrarda hpv tahlili yapılmamaktadır.

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim