Anal HPV Testi Nedir, Makatta HPV Taraması yapılır Mı

Makatta HPV Testi Yapılır mı? Anal HPV testi güvenirliliği nedir?

Anal HPV bazen belirti vermez ve daha sonra rektum kanseri veya rektum ile makat girişinde siğil kondilom olarak ortaya çıkar.
Anal ilişki sonrası veya makat bölgesine de bulaşma olasılığı olan bir cinsel temas sonrası bir çok kadın hatta erkek kendilerine hpv bulaşıp bulaşmadığını anlamak için anal HPVtesti yaptırmak ihtiyacı hissetmektedirler

Anal HPV testi yapılmalı mı?
Anüs makat bölgesi için HPV tarama testi yapmak tabii ki teknik olarak mümkün ve o bölgeden sürüntü almak olası. Fakat anüs-rektum-makat bölgesinde doğal olarak mevcut olan bakteri ve dışkı artıkları sebebi ile alınacak olan sonucun güvenirliliği düşüktür. Aynı şekilde idrarda hpv testi de sonuçlar açısından güvenli değildir.

Anal smear testi de bazı laboratuvarlarda anüs, makat bölgesin de özellikle eşcinsel – homoseksüel erkekler tarafından yapılması istenmekte , fakat aynı sebepler ile anal smear testi ve anal hpv testi güvenirlilikleri düşük olup rutin bir tarama programında yokturlar.


Anüs bölgesinde HPV ne gibi sorunlara yol açar
1-Genital siğil / Kondilom Yapabilir
2-Anal kanser / Makat Kanseri / Rektum Kanseri ve Bağırsak kanserine zemin hazırlayabilir.


Anüs, makat bölgesine HPV Nereden Bulaşır?
HPV virus genellikle enfekte bir kişi ile vajinal, anal ve oral seks sırasında deriden deriye temas sırasında bulaşır. Makat bölgesine anal ilişki ile bulaşabileceği gibi vajinal ilişki sonrası hpv ve kondilomların komşulıuk yolu veya jilet iyi perianal bölgeye yayılması mümkündür. Fakat anal – makat hpv siğili için en büyük risk homoseksüel erkekler ve anal ilişki yaşayan kadınlardadır. Nadiren d olsa HPV daha önce virüs ile enfekte olmuş eşya, havlu, ortak banyo ve tuvalet kullanımı ile de bulaşabileceği ve anal bölgeye yerleşebileceği iddia edilmektedir.


Makat bölgesine HPV bulaşmaması için ne yapmalısınız, anal HPV ve genital siğillerden nasıl korunabilirsiniz, makat siğili için önlem alın
Genital ve tabii ki anal HPV enfeksiyonları cinsel yolla bulaştığından çok eşlilikten kaçınmak korunmada ilk yoldur. Fakat en önemlisi anal ilişkide bulunmamak, anüz bölgesinde çatlak-fissür-hemoroid gibi problemler varsa bulaştırıcılığın çok yüksek olmasından dolayı özellikle anal seks tehlikelidir.Prezervatif kullanılması da kısmi koruma sağlamaktadır fakat bu da kesin bir koruma değildir, yine de özellikle homoseksüellerde diğer cinsel ilişki ile geçen hastalıkların anal ilişki ile bulaşma olasılığının çok yüksek olması sebebi ile mutlaka kullanılmalıdır.


Makatta anal hpv testi yerine bu bölgede bir siğil, kondilom veya hpv varlığı şüphesi var ise bir doktora başvurup detaylı bir genital muayene yanı sıra asit testi ile de parianal ve makat muyanesi yaptırmaları tavsiye edilmektedir.


.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim