Ağızda HPV. Oral Kondilom ,Genital Siğil

 


HPV, insan papilloma virüsü , cinsel yolla geçen virüslerin en yaygınıdır. Bu virüsün servikal kansere (rahim ağzı kanseri) yol açtığı kesinlikle bilinmektedir. Bazı araştırmalar bu virüsün ayrıca ağız ve anüs - makat kanserlerine de neden olabileceğine işaret etmektedirler. Özellikle oral seks ile alınan HPV tip 16’nın  ağız içi kanserine sebep olduğu ciddi tıbbi çalışmalar ile gösterilmiştir.Oral seks ile sadece HPV değil bir çok virüs ve bakteri de kolaylıkla bulaşarak sistemik enfeksiyonlara sebep olmaktadır.

Oral Seks  İle HPV ‘nin Bulaşma Riski  Nedir?

HPV enfeksiyonun kadınlarda, rahim ağzı kanserinin de en önemli nedeni olduğu bilinmektedir. Cinsel açıdan aktif  ve birden fazla partneri olan kadınların % 80'inin hayatının herhangi bir döneminde HPV enfeksiyonu geçirdikleri iddia edilmektedir. Yapılan çalışmalar  ayrıca virüsün en kolay ve en hızlı oral seksle bulaştığını vurgulayarak, hayatları boyunca 6'dan fazla kişiyle oral seks yapanların HPV enfeksiyonu kapma risklerinin 9 kat daha fazla olduğunu ispat etmektedirler. Ağız mukoza yapısı, genital organ gibi bu virüsün yerleşmesine ve burada genital siğil benzeri kondilom lezyonlarının oluşmasına olanak vermektedir ( Oral Human Papilloma Virus İnfection ).

HPV Ve Ağız İçi - Boğaz Kanseri Arasındaki İlişkiyi Gösteren Tıbbi Çalışmalar Var Mıdır?

Fransa, Lyon'daki Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu'nda çalışan bilim adamları ağız kanserine yakalanmış l670 deneği, l732 sağlıklı denekle karşılaştırdı. Hastalar Avrupa, Kanada, Avustralya, Küba ve Sudan'da yaşıyordu. Servikal kanserlerde görülen HPV-l6 olarak bilinen virüs, ağız kanserlerinde de tespit edildi. HPV-16 virüsü taşıyan ağız kanserli hastaların arasında oral seks yaptığını açıklayanların sayısı, tümörlerinde HPV-16 virüsü bulunmayan hastalara oranla en az 3 misliydi. Virüsün kanserlere nasıl yol açtığı konusunda kadın ve erkekler arasında bir fark saptanmadı.

ABD'deki John Hopkins Üniversitesi bilim adamlarının 300 kişi üzerinde yürüttüğü araştırmada, HPV'nin (Human Papilloma Virus) bademcik, gırtlak ve dili içeren "orofarenjal bölgede" kanser riskini sigara ve alkolden çok daha fazla arttırdığı ileri sürüldü. Bulunan sonuçlar ve oranlar oldukça anlamlı idi.

İngiltere'de yayımlanan "New England Journal of Medicine"de yer alan araştırmada, ağız-boğaz bölgesinde  tümör gelişimi gözlenen 100 kişinin tükürük ve kan örneklerini inceleyen uzmanlar, kalıtsal özelliklerin ve alkol ile sigara kullanımı gibi faktörlerin de etkisini hesaba kattıklarında HPV'nin gırtlak kanseri riskini 32 kat artırdığını gözlemlediler ( Oral Human Papilloma Virus İnfection ) .

38 yaşında bir kadın hastada dil üzerinde  ve boğazda 3-4 tane  HPV enfeksiyonuna bağlı siğil, kondilom (oklar ile işaretli)

HPV Aşısının  Bu Virüse Bağlı Ağız-Boğaz Kanserlerine Koruyucu Etkisi Olacak Mıdır?

Rahim ağzı kanserine karşı korunmak için HPV' ye karşı aşı (Gardasil, Cervarix) mevcut olmasına rağmen, aşının orofaringeal  (ağız-boğaz) bölgede gelişen kanserlere karşı kullanılması için çalışmalar devam etmektedir. Günümüzde aşının ağız-boğaz kanseri açısından koruyucu etkisini gösteren yeterli veri bulunmamaktadır. Çalışmalar devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda HPV için yeni aşıların  satışa sunulması beklenmektedir.

Oral Seks Hakkında Tıbbi Bilgiler

Erkeklerin çok sevmesine rağmen kadınların ilk başta çekindiği, hatta bazılarının yapmayı reddettiği cinsel ilişki şekillerinden  biri "oral seks” tir. Kadının erkek cinsel organını ağzıyla uyarması ve aynı şeklide erkek cinsel organlarını yalamak,emmek,öpmek anlamında kullanılır. Erkek oral seks yaparsa Kunnilingus; Vulva anlamına gelen "cunnus" ve yalamak anlamına gelen "lingere" sözcüklerinin birleşmesinden oluşuyor ve dişi cinsel organların ağız ve dille uyarılmasını ifade ediyor.

Oral seks, ağız tümörlerine yol açabiliyor. Son yapılan bir araştırmaya göre insan papilom , Oral Human Papilloma Virus İnfection, (meme başı gibi çıkıntılar yapan selim tümörler) virüsü ağız kanserine yol açabilmektedir. Bilim adamları uzun süredir HPV, human  papilom virüsünün ağız kanserine neden olduğundan kuşkulanmaktaydılar. Ağız tümörü her yıl 10.000 kişiden birinde görülmektedir. Ve bu vakaların pek çoğunda sigara ve içkiye bağlı olarak kanser riskinin daha da arttığı ortaya çıkmıştır.

İnsan papilom virüsü (HPV) cinsel yolla geçen virüslerin en yaygınıdır. Bu virüsün servikal kansere (rahim boynu kanseri) yol açtığı biliniyor. Bazı araştırmalar bu virüsün ayrıca ağız ve anal kanserlerine de neden olabileceğine işaret ediyor.

Oral Seks ağzın ve cinsel organların hassas erojen bölgeler olması ve birbirlerine verdikleri uyarının ve zevkin yoğun olması bu buluşmayı kaçınılmaz yapmaktadır. Bazılarına göre en önemli avantajlarından bir tanesi de gebeliğe neden olmaması yüzünden çiftler tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır.  Bakireliğin önemli olduğu toplumlarda bu yolla bakirelik korunmuş olmaktadır. En önemlisi ise oral seksin temizlik gerektirmesidir.Aşk yapmadan önce sabunla yıkanmak yalnızca eşlerin birbirine karşı nazik bir davranışı olmayıp, son idrar veya abdestten arda kalmış olabilecek bazı bakterilerin bulaşmasını engelleyecek bir önlemdir de. Sabun ve su, cinsel uyarılma sırasında cinsel organlardan çıkan doğal hoş kokuları asla yok etmediği gibi bunların kötüleşmesini de önler.

 

Tarafımızdan hazırlanan bu site Türkçe en kapsamlı HPV, Genital Siğil konusunu işleyen-irdeleyen bir site olup, bu konuda bir "ihtisas " sitesidir. HPV virüsü ve etkileri hakkında çok sayıda yeni ve güncellenen yazıları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.....
HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 

Bize Ulaşın.. İletişim