Konizasyon, Leep Ve Biopsi

Rahim ağzının cerrahi  bir operasyon ile  konik biçimde çıkarılması işlemine “konizasyon” adı verilir.Kolposkopik incelemede şüpheli lezyonun sınırları rahim kanalı içine yayılıyor ise,  net görülmüyorsa ve endoservikal küretajın pozitif olduğu durumlarda yapılmalıdır .Konizasyon ayrıca ileri derece patolojik pap smear sonuçları ile kolposkopi bulguları veya biopsi sonuçlarının uyuşmaması durumunda yapılır. Konizasyon ameliyathane şartlarında lokal veya genel anestezi ile kolaylıkla yapılabilinir. Gebelerde kansere  dair kuvvetli bir şüphe olmadıkça konizasyon uygulanmaz. Soğuk konizasyon (cerrahi konizasyon) kanama ve ağrı gibi komplikasyonlarından dolayı artık günümüzde nadir birkaç durum dışında  yerini LEEP konizasyon a bırakmıştır.
Lazerden daha yeni bir teknoloji olan LEEP Loop Electrosurgical Excision Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir. LEEP PAP smear sonucunda anormallik saptanan kadınların rahim ağzındaki değişimin kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılır. Bu alet yardımıyla rahim ağzındaki değişim gösteren alan hızlı, etkili ve ağrısız bir şekilde çıkartılmaktadır. Smaer sonucu CIN saptanan hastalar ağrısız ve güvenli bir şekilde tedavi edilebilmektedirler.

LEEP  Konizasyon  (Elektrokonizasyon )  Kimlere  Uygulanmaktadır?

PAP smear sonucunda CIN ya da SIL saptanan kadınlar LEEP  konizasyon için uygun adaylardır ve güvenle bu hasta gruplarına uygulanabilmektedir. Günümüzde LEEP bazı hastalıklarda kullanılan rahim ağzını yakma, dondurma ya da laser ile tahrip etme gibi pek çok geleneksel tedavinin yerini almıştır. Diğer işlemlerin aksine LEEP ile doku tahrip edilmeden çıkartılır ve bu sayede tedavi sağlanırken tanıyı patolojik olarak  tekrar doğrulama  olanağı da doğar. Özellikle rahim ağzı kanserinin başlangıç yeri olan servikal kanalı başladığı bölgenin de LEEP ile çıkartılması bir diğer üstünlüğüdür. Tam ve yeterli bir tanı için bu alanın incelenmesi gereklidir.

Sıcak Konizasyon ( LEEP ) Nasıl Ve Ne Şekilde Uygulanır?

LEEP cerrahi bir işlem olmakla birlikte ayaktan cerrahi işlemeler sınıfına dahil edilir ve  muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de yapılabilir. Rahim ağzında ağrı hissini taşıyan sinirler olmadığı için hasta işlem sırasında acı duymaz. İşlem sonrası hastanede yatış gerekmez ve hasta hemen normal hayatına dönebilir. Ayaktan yapılan bir işlem ve cerrahi prosedürdür. İşlem yaklaşık 3-4 dakika sürer. Hasta jinekolojik pozisyonda yatar iken vajinaya tercihen plastik olan  spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilir ve rahim ağzı görülür. Elektirik akımının güvenli akışını sağlamak için hastanın bacağına bir topraklama pedi yapıştırılır. Daha sonra ucunda elektrik akımını ileten yarım halka şeklinde bir tel bulunan kaleme benzeyen elektrokoter yardımı ile rahim ağzından bir parça çıkartılır. Bu elektrik akımı hem dokuyu kesmeye hem de geride kalan dokuyu yakarak kanamayı durdurmaya yarar. Çıkartılan materyal patolojik incelemeye gönderilir. Kanamanın devam etmesi durumunda kalemin ucundaki tel çıkartılarak ucu topa benzer bir aparat takılarak kanayan yerler yakılır. Kanamayı durdurmak amacıyla bazı solusyonlar (Morsel solusyonu gibi) da kullanılabilir. İşlem lokal anestezi ile yapıldıysa hasta hemen kalkarak normal yaşantısına dönebilir. Genel anestezi ile yapılan işlemlerden sonra ise anestezinin etkisi geçene kadar 30-60 dakika ayılma odasında bekler. LEEP olacak hastaların işlem öncesi özel bir hazırlık yapmaları gerekmez. İşlem kısa sürer ve güvenli bir konizasyon işlemidir.LEEP Konizasyon işlemi sırasında rahim ağzındaki dokuyu çıkarmak için kullanılan değişik büyüklükte LEEP uçları....

LEEP Konizasyon    Sonrası Hastada  Ne Gibi  Şikayetler Oluşabilir?

LEEP cihazı oldukça güvenilir ve kolay kullanılabilir bir cihaz olduğu için soğuk konizasyona (cerrahi konizasyon,  rahim ağzındaki dokunun bistüri ile kesilerek çıkartılması) göre şikayet ve komplikasyonlar çok  daha azdır.  Fakat küçük de olsa cerrahi bir müdahale olduğu için bazı hafif yakınmalar görülebilmektedir.

Ø    İşlem sonrası koyu kahverengi-siyah bir akıntılı kanama olabilir. Akıntının miktarı değişken olabileceğinden hijyenik ped kullanılması önerilir. Bazı durumlarda işlemden 1-2 hafta sonra bile aşırı miktarlarda kanama görülebilir.

Ø     Ağrı ve kramplar  nadiren görülen bir yakınmadır. Bazen işlem günü ve bir sonraki günde adet sancısına benzer kramp tarzında ağrılar olabilir. Genellikle basit bir ağrı kesici ile rahatlama olmaktadır. Ağrı şiddetli olursa hemen doktora başvurmak gerekir.

Ø    Enfeksiyon , konizasyon yerinin ltihaplanması. LEEP sonrası enfeksiyon gelişmesi çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Zaten leep işlemi (sıcak konizasyon ) sonrası profilaktik olarak antibiyotik verilmektedir.

 Konizasyon, LEEP  Sonrası  Dikkat !!

Ø     Kanaması çok şiddeti oluyor, ağrıları kramp şeklinde olup ilaçla geçmiyor ise, ateşi çıkıp genel durumunda bozulma var ise hemen doktoruna başvurmalıdır.

Ø     Önerilen  antibiyotik , ağrı kesici  ve fitili düzenli kullanmalıdır.

Ø      Bir ay süre ile cinsel ilişkiye kesinlikle  girmemesi gerekir.

Ø      Vajinal tampon, vajinal duş, deniz ,havuz ve küvette içine oturarak banyo yapması 1 ay süre ile yasaklanır.
 

LEEP Konizasyon  İşlemi Kısırlık Veya Erken Doğuma Sebep Verir Mi?

Bazı kadınların bu işlem sonrası cinsel ilişkide ağrıları ve nadiren kanamaları olduğunu ifade etmelerinin  dışında ,LEEP işleminin uzun dönemdeki etkilerini araştıran çok fazla çalışma yoktur. Bununla birlikte rahim ağzında ortaya çıkan hasar yakma ve dondurma işlemlerinde ortaya çıkan hasardan hiç  farklı değildir. Bu işlemlerin hiç birisi kısırlık, düşük ve erken doğuma neden olmaz. Fakat yine de bu işlemi geçirmiş gebelerin hamilelik süresince daha çok istirahat etmeleri, gebelik boyunca cinsel ilişkiden kaçınmaları ve sıkı bir doktor takibinde bulunmaları önerilmektedir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim