Molloskum Kontagiosum  Hastalığı

 

Molluskum kontagiozum bir virüs türü olan poxvirus tarafından meydana gelen derinin iyi huylu bir hastalığıdır. Molloskum kontagiosum bir zamanlar en çok çocuklarda görülürken, daha sonraları gitgide artarak cinsel temasla bulaşan bir hastalık haline gelmiştir. Her iki cinste  özellikle kasıklar, genital bölgeler ve makat civarında görülür. Genellikle çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. Hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılabilirler.

Cinsel temasla bulaşabildiği gibi  direk temasla, virüsle bulaşık olan (kontamine) havlu, çarşaf vb. ile bulaşır.

Molluskum Kontagiozumun Klinik Seyri Nasıldır?


İnkübasyon süresi 2-7 haftadır, bazen 6 ay kadar uzun olabilir. Vücutta yaygın, az sayıda, birbirinden ayrı, ciltten kabarık, papüler lezyonlardır. Bazı lezyonların orta kısmında umbulikus adı verilen çöküntüler bulunur. Vakaların   % 10’ unda papüllerin etrafında ekzamatöz reaksiyon bulunur. Sistemik semptom ve bulgu yoktur. Ekzemalı veya immün yetmezlikli hastalarda çok yaygın olabilir.

Molloskum Kontagiozum Hastalığının Belirtileri  Ve Tutulum Nedir?

Kadınlarda  ve  erkeklerde özellikle kasıklar, cinsel bölgeler ve makat civarında çok sayıda, inci taneleri gibi, sivilce benzeri ama sivilceden daha sert, göbekli kabartılar şeklinde görülür. Hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılabilirler. Sıkıldıklarında içlerinden süt rengi ve kıvamında sıvı gelir ve bağışıklığı düşük kimselerde daha yaygındır. Bilinen bir komplikasyonu yoktur.

Molluscum Contagiosum Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Genellikle cinsel ilişki ile bulaşmasına rağmen, direkt temas  veya havlu, iç çamaşırı gibi virusle bulaşık (daha önce virüs ile temasta bulunmuş) eşyalarla da yayılır. Bulaştırıcılığı kısmen düşük olmasına rağmen, bulaştırma süresi tam olarak bilinmemektedir.

Deri Ve Genital Bölge Hastalığı Olan Molluskum Kontagiosum’ un  Tanısı Nasıl Konur?

Genellikle lezyonların tipik görünümü ve sıkıldıkları zaman içlerinden süt rengi ve kıvamında sıvı gelmesi ile tanı konur. Bu sıvının yaymasında Wright veya Giemsa boyası ile intrasitoplazmik inklüzyonlar ve elektron mikroskopide tipik virus partikülleri görülebilir.

Molloskum Kontagiozumun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lezyonlar bazen kendi kendine  iz bırakmadan iyileşir. Ancak kısa sürede iyileşmeyen lezyonların yayılmasını ve başka kişilere bulaşmasını önlemek için, doktor tarafından lokal anestetik kremler sürüldükten veya sıvı nitrojen uygulandıktan sonra içindeki sıvının çıkarılması önerilmektedir. Elektrokoter ile yakılarak ya da kriyoterapi ile dondurularak kolaylıkla tedavi edilebilir.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim