Genital Siğiller, Kondilom ,HPV Hakkında Sık Sorulanlar

 

HPV Nedir Nasıl Bir Enfeksiyondur?

 HPV ( Human Papilloma virus) 80 ten fazla tipi olan virüse verilen ortak addır. Bu virüsler vücudun herhangi bir yerinde özellikle genital bölgede hem erkeklerde hem de kadınlarda, hatta yeni doğan çocuklarda siğillere sebep olabilirler. Ancak bazıları cinsel yola bulaşır ve condyloma acuminata veya genital siğil denilen hastalığı oluşturur.

HPV Virüsü Bulaşan  Herkeste Mutlaka Siğil Çıkar Mı?

Siğiller bu enfeksiyonun görünebilir belirtileridir, sonucudur ve ancak % 30-35 olguda ortaya çıkmaktadır. Kalan % 70’ lik bölümde ise virüsler deri altında sessiz kalmakta ve herhangi bir belirti vermemektedir ve taşıyıcı olunmaktadır. Subklinik yani sessiz  adı verilen bu belirtisiz formunda siğiller ile belirti veren diğer formlarda da olduğu gibi  kanser oluşumu ile bir bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

Kimlerde Daha Sık HPV, Genital Siğil Görülmektedir? HPV Risk gurupları Nelerdir?

 • Cinsel temasın başladığı 18-20 yaşlar HPV virüsünün alınması için en riskli yaşlardır.
 • Siz veya cinsel eşiniz birden fazla kişi ile ilişkiye giriyor ise risk artacaktır. Cinsel partner sayısı arttıkça HPV' nin bulaşma ihtimali de artar.
 • Klamidya , Gonore ,AİDS veya Herpes simpleks gibi başka cinsel ilişki ile bulaşan hastalığınız varsa risk artmaktadır.
 • Hamilelik, uzun süre  doğum kontrol hapı kullanımı riski arttırmaktadır.
 • Hodgkin lenfoma, lösemi gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıkları olanlarda risk artmaktadır.
 • Beyaz ırkta daha fazla görülmektedir.
 • Sigara içimi ve kronik alkol kullanımı, alışkanlık yapan madde kullanımı riski arttırmaktadır.
 • Fiziksel yada ruhsal nedenlerle oluşan aşırır stres ve üzüntü vücut direncinin düşmesi riski arttırmaktadır.
   

Genital Siğiller, Kondilomlar Ne Büyüklükte, Ebatta Olurlar?

Siğiller  değişken boyutta olup büyüklü küçüklü olabilirler. Tek veya kümelenmiş bir şekilde olabilirler. Bazen siğillerden oluşan küme bir karnıbahar görüntüsünde olabilir. Bazen de tek tek dağınık şekilde olurlar. Genellikle cilt renginde ve ağrısızdırlar. Bazen pembe veya gri renk alabilirler. Seyrek olarak kaşıntı, ağrı  ve kanama yapabilir. Genital bölgede huzursuzluk hissi tipiktir.

HPV  Virüsü Genellikle  Ne Gibi Belirti Verir? Şikayetler Neler Olmaktadır?

Çoğu zaman hastalık herhangi bir belirti vermez. Hastaların yaklaşık % 30- 35’inde  siğil oluşmaktadır. Siğiller kadınlarda vagina veya anüs çevresinde veya vulvada olabilir. Aynı zamanda kasıklarda, bacaklarda, boyunda, ağızda veya vücudun herhangi bir yerinde de bulunabilirler. Erkeklerde ise siğiller  genellikle penis veya torbalardadır. Bazen erkeklerde de makat etrafına yayıldığı gözlenmektedir. Homoseksüel erkeklerde ise çoğunlukla anüs-makat etrafındadır.

HPV Virüsünün Bulaşması Ne Şekilde  Olur?

Vajinal, anal veya oral seks esnasında cildin cilde teması sonucu bulaşır. Virüs cildin zayıfladığı bir noktadan vücuda girer ve derinin derinliklerine doğru ilerler. Burada aylar hatta yıllar boyunca sessiz olarak kalabilir. HPV tanısı konmuş bir kişide virüs cinsel hayatın herhangi bir döneminde bulaşmış olabilir. Kesin bir zaman belirlemek mümkün değildir.

Oral Seks  İle HPV'nin Bulaşma İhtimali  Nedir?
 
HPV enfeksiyonun kadınlarda, rahim ağzı kanserinin de en önemli nedeni olduğu bilinmektedir. Cinsel açıdan aktif  ve birden fazla partneri olan kadınların % 70- 80'inin herhangi bir döneminde HPV enfeksiyon geçirdikleri iddia edilmektedir. Yapılan çalışmalar  ayrıca virüsün en kolay ve en hızlı oral seksle bulaştığını vurgulayarak, hayatları boyunca 6'dan fazla kişiyle oral seks yapanların HPV enfeksiyonu kapma risklerinin 9 kat daha fazla olduğunu ispat etmektedirler. Son yıllarda yapılan çalışmalar oral seks yapan kadınlarda HPV enfeksiyonuna bağlı olarak boğaz kanserinin daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Anal Siğiller Nasıl Bulaşırlar?  Anal HPV Belirtileri Nedir?

Anal siğiller (condyloma acuminata, anal kondilom), anüs – makat çevresini etkileyen, sık görülen  lezyonlardır ve genellikle anal ilişki, anal seks ile bulaşmalarına rağmen bu tür bir ilişki olmadan sadece normal vajina ilişki ile de bulaşabilmekte veya vajinadaki yani kadında cinsel organdaki siğillerin buraya, anüs-makat etrafına yayılmaları ile de gözlenmektedir. İnsan papilloma virüsünün (HPV) belirgin hale gelmesi için aylar veya yıllar geçebilir. Mikroskopik virüsün çoğalması ve büyümesi için belli bir zaman gerekir. Lezyonlar öncelikle yüzeyden hafif kabarıklıklar olarak başlar. Yumuşak, pembeden kırmızıya kadar değişen renklerde karnıbahar gibi oluşumlardır. Sayıları bir veya sayılamayacak kadar olabilir. Ağrı ve rahatsızlık hissine neden olmasalar da kaşıntı ve yanmaya neden olabilirler. Bazı bireylerde kanama gözlenir. Hastalar kendilerinde hastalığın olduğunun farkına varmayabilirler. Genellikle genital siğil şikayeti ile doktora başvuran kadınlarda , bu bölgedekilerine ek olarak makat etrafında da siğillerin gözlenmesi ile fark edilirler. Tedavisi vajina yakınındaki siğiller ile birlikte anüs etrafındaki siğillerin de aynı seansta yakılması ile olur.

HPV Başka Hangi Hastalıklar İle Karışabilir?
 
Kondilomun ayırıcı tanısında göz önüne alınması gereken hastalıklar ve lezyonlar arasında; molloscum contagiosum, herpes genitalis, micropapillomatosis labialis, seboreik keratozis, acrocordon ve intradermik nevüsler yer alır.

HPV' nin Kuluçka Dönemi Ne Kadardır?

Virüs HPV enfeksiyonu bulaşmış bir kişi ile ilişkiden 4-6 hafta sonra etkisini gösterir. Siğillerin oluşumu 6-9 ayı, hatta bazen yılları  bulabilir. Kuluçka süresi HPV tipine bağlı olarak 3-6 yıla dek uzayabilir. Kesin bir süre vermek mümkün değildir. Her gün yeni tip HPV virüsleri bulunmakta ve bunların da davranışları her birinin farklı olmaktadır.

HPV  Ne Gibi Olumsuzluklara  ve Ciddi Sonuçlara  Yol Açar?

HPV enfeksyonunun sonuçları ciddidir. HPV ile enfekte olmuş kadınlarda vulva ve serviks kanseri gibi genital kanserlerin riski artmıştır. Erkekte de penis ve skrotum , yenidoğanda da boğaz kanseri (laringeal papillomatozis) riski artmaktadır. Ancak sadece birkaç tipi (tip 16, 18, 31, 33, 35) kanser ile ilişkilidir. Bu tipler genellikle sessiz (subklinik) seyreden hastalığa sebep olurlar, genellikle belirti vermezler ve sadece smear testi veya lezyondan alınan hücresel değişikliklerde ortaya çıkmaktadırlar.

Genital Siğil' e  Neden olan HPV' nin Tanısı Nasıl Konur?

HPV için geliştirilmiş herhangi bir özel laboratuar veya kan testi incelemesi mevcut değildir, HPV kültürü yapılamamaktadır. Bu nedenle çoğu zaman gizli kalır. Hastaların ancak % 30’ unda oluşan  siğiller görülerek tanı konulabilir. Bunun için jinekolog tarafından  kolposkop adı verilen bir mercek kullanması gerekebilir. Ayrıca bu bölgeye asetik asit uygulandığında HPV’ li ciltte beyazlaşma oluşur ve siğiller ortaya çıkar, daha belirgin görünürler.

Kadınlarda yılda bir yapılması öngörülen  pap-smear testlerinde bulunan normal dışı bir bulgu HPV için uyarıcı olabilir; ancak pap-smear HPV’ ye özgü bir test değildir. HPV varlığında smear testinde koilositoz görünümü mikroskopik olarak tespit edilir. Simir testinde görülen “koilosit hücreleri”  HPV için tipiktir. Kanser şüphesi olan olgularda  kolposkopi altında mutlaka biyopsi alınması gerekebilir.

HPV-DNA nın moleküler biyoloji teknikleri ile belirlenmesi ne dayanan testler ülkemizde de yaygın olarak yapılmaktadır. Rahim ağzından smear testi   veya genital siğil dokusunu alınarak incelenip HPV DNA’nın belirlenmesi ve etken HPV tipinin belirlenmesi yapılmaktadır. Bu şekilde genital kanser için riskli olan HPV tipleri tespit edilmekte ve hastanın takibi daha doğru yapılmaktadır. Ülkemizdeki genetik laboratuarları HPV DNA incelemelerini ve HPV tiplemesini başarı ile yapmaktadırlar.

Genital Siğil  Gözlenmeyen, Fakat HPV Taşıyıcısı- Portör Olduğu Şüphelenilen Erkeklerde Tanı Nasıl Konulur?
 
Klasik HPV enfeksiyonu (karnıbahar benzeri lezyonlar) kolayca tanınırken subklinik lezyonlar (belirti vermeyen)  % 5 asetik asit ve büyüteç altında inceleme ile belirlenebilir. Ancak asetik asit testi her saman belirleyici yani spesifik değildir ve her zaman da doğru sonuç vermeyebilir. Enfeksiyon, enflamasyon, dermatit gibi lezyonlarda aseto-white testi % 48-67 oranında yalancı pozitif olabildiği gibi % 10-30 oranında yalancı negatif de olabilir. Kesin tanı için mutlaka biyopsi gerekir. Ancak benign- iyi huylu  görüşlü, tipik, non-pigmente ve renk değişimi olmayan lezyonlarda biyopsi yapılmayabilir. Yaşlı erkeklerde penil intraepitelyal neoplazi veya penis  kanseri ayırt etmek için biyopsi mutlaka yapılmalıdır.
 
Günümüzde yeni yeni uygulanmaya başlayan bir tanı yöntemi ise Türkiye’de de kullabilinen  “micro array chip”ler ile tanıdır ve kesine yakın bir sonuç almak mümkündür. Biz kendi hastalarımıza da gerektiği zaman “micro array chip” testini tavsiye etmekteyiz. Bu sistem HPV tiplerinin en sık görülen ve kanser oluşmasına sebep olan çeşitlerini otomatik olarak saptar. “Micro array chip” yöntemi erkeklerde de kullanılabilmekte ve   bu testlerin sonuçlarını almak için 4-7 gün beklemek gerekmektedir. Bu test bazı uzmanlaşmış laboratuarlarda ülkemizde de yapılabilmektedir.

Genital Siğillerde ( Kondilom) Tedavi Seçenekleri Nelerdir?Genital Hpv Siğil Tedavi Yöntemleri İçinde En İyi Sonuçlar Hangi Tedavi Yönteminde Alınır?

HPV’ nin   ve dolayısı ile genital siğillerin tedavisi daha çok estetiğe yöneliktir. Çünkü virüsü kesinkes yok edebilecek bir tedavi yoktur. Lezyonların boyutu, şekilleri, sayısı gibi etkenlere bağlı olarak çeşitli tedavi seçeneklerinden biri seçilebilir. Tedavi yöntemine bağlı olmaksızın 4 hastadan birinde siğiller 3 ay içerisinde yineleyebilmektedir. Genital siğilleri yani lezyonları yok etmek HPV nin bulaştırıcılığını da azaltmaktadır. Bu sebeple genital siğil varlığında zaman kaybetmeden bu kondilom lezyonlarını yok etmek gerekmektedir. Genital hpv siğil tedavi yöntemleri aşağıda belirtilmiştir;

 • Krioterapi (dondurma yöntemi): Siğiller likid nitrojen ile dondurulur. Nispeten ucuz ve küçük siğillerde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Uygulamanın yapıldığı yerde ağrı duyulabilir. Büyük ve yaygın siğillerde etkinliği azdır.
   
 • Kimyasallar, podofilin: Siğillerin uzaklaştırılması için birtakım kimyasal maddeler kullanılabilir. Uygulanması hasta tarafından zorlukla olur, çok sık doktora gidip uygulatmak gerekir. Kullanışlı olmadığı için bazı özel durumlarda ve nükslerde uygulanır. Gebelerde kesinlikle kullanılmamalıdır.
   
 • Trikloroasetik asit: Siğiller tarafından emilir. Haftada bir tekrarlanır ve 6 hafta uygulanır. Artık kullanılmamaktadır. Sağlam dokuya da zarar verir ve daha sonra tedavi olan bölgede incelme ve kalıcı nekroz yapabileceği için tercih sebebi değildir.
   
 • Elektrokoterizasyon (yakma yöntemi): Siğiller elektrik akımı, koter cihazı ile imha edilir. Ağrının azaltılması için lokal anestezi uygulaması siğiller az  ve yaygın değilse ancak uygulanmalıdır. Siğiller yaygın ise  genel anestezi altında yapılması en uygundur. Koterizasyon siğil tedavisinde en etkin tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavide en sık ve tercih edilen yöntemdir. Lezyonların yaygınlığı ve ebatlarına göre  hiç tereddüt etmeden  genel anestezi yapılmalıdır.
   
 • Lazer tedavisi: Siğiller laser ışını ile yok edilir. Genital bölgedeki ve boğazda HPV bulaşması ile oluşan ses tellerindeki büyük siğillerde yararlı olmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri denendikten sonra uygulanır. Lokal anestezi ile yapılır. Deride İz bırakması veya enfekte olması mümkündür. İşlemden sonra yaklaşık 3 hafta boyunca ağrı kesici kullanmak gerekebilir. Pahalı bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde her merkezde lazer tedavisi uygulanmamaktadır.
   
 • İnterferon tedavisi: Siğilin içine bu antiviral ilaç  (interferon)enjekte edilir, ancak pahalı bir tedavi yöntemidir, yan etkileri fazladır ve diğer tedavilere çok fazla üstünlüğü yoktur. Bu sebeple fazla tercih edilmez. Çok sık tekrar eden ve riskli guruba ait kondilomların tedavisinde tercih edilebilinir.
   

HPV den Korunma İçin Ne Yapabilirim??

Prezervatif  kullanılması kısmen koruyucu olabilmektedir. Çok eşlilikten mutlaka  kaçınılmalıdır. Güvenli seks çok önemlidir.Spermisitlerin  HPV' den korunmada etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Virüsün girişini engellemek için ciltte oluşabilecek küçük aşınmalardan kaçınmak gereklidir. Özellikle cinsel ilişki esnasında vajen kuru ise zedelenmelere yol açabileceğinden yeterli ıslaklığı sağlayacak bir kayganlaştırıcı jel  kullanılması önerilir.

Bir jinekolog tarafından kadınların periyodik olarak pap smear testi yaptırmaları önemlidir, şüpheli durumlarda HPV  tanısı için gereken tetkiklere ve laboratuar incelemelerine  başvurulmalıdır.

Bazı çalışmalar yeşil lifli sebzelerle alınan yeterli folik asitin (400 mg) HPV den korunma konusunda faydalı olabileceğini göstermiştir. Ülkemizde de satılan immun sistemi (bağışıklık sistemini) güçlendiren bazı ilaçların  ve doğal preparatların kullanılması da faydalı olmaktadır.

Erkeklerden Olan Bulaşıcılıktan Korunmak İçin Prezervatif Her Zaman Yeterli Midir?

Cinsel yolla bulaşan HPV’ den korunmak için sadece prezervatif kullanmak genellikle yeterli olmamaktadır. Çünkü virüs, cinsel ilişki sırasında temas eden bütün cilt bölgelerinden bulaşabilmektedir. Ayrıca virüsün bulaşması için tam bir cinsel ilişki yaşamak ta gerekmemektedir, genital bölgeye yakın kasık arasında virüs taşıyan bir kişi başka bir kişinin dış genital bölgesiyle sürtünme yolu ile temas etmesi halinde de virüs  ciltten cilde geçebilmektedir. Fakat yinede prezervatif kullanımı  HPV' den korunma için vazgeçilmez ve şu anda  en iyi yöntemdir.

Bakire Kızlarda  Genital Siğil Olur Mu? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir çok bakire kız tam bir cinsel ilişki olmadan dışarıdan “sürtünme yolu” ile cinsel ilişkiye girmekte ve bu şekilde de genital siğil ve HPV virüsünü almaktadır. Anal seks yolu ile cinsel ilişkiye giren bakire kızlarda da aynı şekilde dış genital organda ve anüs etrafında da genital siğil gözlenmektedir. Bakire kızların genital siğil, kondilom tedavileri aynı şekilde kızlık zarına zarar vermeden koterizasyon (yakma) veya kriyoterapi (dondurma) işlemi  güvenle yapılmaktadır.

Tedavi Sırasında Cinsel Hayat Devam Etmeli mi?

Eşlerden herhangi birisi HPV tedavisi görüyorsa bu sırada cinsel ilişkiden kaçınmak doğru  olacaktır. İlişki esnasındaki vajina ve dış genital organda olabilecek  sürtünme iyileşmeyi engelleyebilir. Eşlerden biri tedavi görüyor, diğer eşte  siğil yok ise bu eş için tedaviye gerek yoktur. Tekrar cinsel ilişkiye başlamak için diğer eşin tedavisini beklemek ve daha sonra da prezervatif ile ilişkiye girmek en iyi seçenek olacaktır.

HPV, rahim ağzı kanseri aşısı nedir? Kanser aşısı kimlere ve nasıl uygulanır?

Human Papilloma Virüs (HPV) türüne karşı aşı çalışmaları ve dolayısı ile tabii ki  rahim ağzı kansri ne karşı  aşı  1990'larda başladı ve  2007 yılı itibariyle tüm dünya ülkeleri ile birlikte ülkemizde de satışa sunuldu. Değişik aşı türleri vardır ve bunların bir kısmı  halen  geliştirme aşamasındadır. Piyasaya sunulan aşı (Gardasil) koruyucu amaçlı bir preparattır. Ülkemizde de piyasaya sunulan aşının özellikle 12 -15 yaşından itibaren  hem erkek hem kız çocuklarına yapılması planlanmaktadır (erkek çocuklarına uygulanması tartışmalıdır) ve yılda 3 doz şeklinde yapılacaktır. Bu şekilde ömür boyu % 90 oranında koruyuculuk sağlaması beklenmektedir. Bu şekilde rahim ağzı kanserine yakalanma oranının  % 60-70 azalması öngörülmektedir.
HPV aşısı  toplam 4 tip HPV ye etkili (Tip 16,18,6,11 ) olmasına rağmen özellikle rahim ağzı kanserlerinin % 50 nedeni olan HPV tip 16’a karşı önemli bir koruma ve rahim ağzı kanseriyle savaşta büyük bir ilerleme sağlayacaktır.

Halen HPV taşıyıcısı olan veya genital siğili (kondilom) olan kadınlara aşının herhangi bir etkisi olacak mı?

Aşı  adından da anlaşılacağı üzere  koruyucu amaçlı olduğu için vücutta bulunan HPV tipi üzerine ve bunun meydana getirebileceği klinik değişiklikler ve riskler üzerine bir etkisi olmayacaktır. Maalesef şu anda geliştirilen aşıların   HPV taşıyan kadınlara taşıdığı  HPV tipi için herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Taşıyıcı kişilerde taşıdıkları HPV tipi dışında( ki buna hiç bir etkisi olmaz, aşı sadece koruyucu etki yapar) sadece ilerideki bir zamanda alınacak koruyuculuk kapsamı dahilindeki diğer tip HPV ler için koruma sağlayabilecektir. Aşı tekrar yeni HPV tipleri alabilecek riskli guruba yapılması uygun olacaktır. Yeni aşı tipleri için de çalışmalar devam etmektedir.

Hamilelikte  ve Lohusalıkta Gardasil (HPV Aşısı- Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ) Yapılması Uygun Mudur?

Gardasil 'in gebe kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri ve tıbbi çalışma mevcut değildir. Gardasil 'in gebelik sırasında kullanımına ilişkin veriler yeterince güvenilir değildir.Bu nedenle GARDASİL 'in gebelik sırasında kullanımı kesinlikle  önerilmemektedir. Aşılama gebeliğin tamamlanmasından sonraki döneme ertelenmelidir.
Gardasil  emzirme döneminde ve doğumdan hemen sonra  kullanılabilir. Klinik çalışmaların aşılama döneminde toplam 995 emziren kadına Gardasil veya plasebo uygulanmıştır. Annede ve emzirilen bebekteki istenmeyen reaksiyon oranları aşı ve plasebo gruplarında benzerdi. Ayrıca aşı immünojenitesi, aşının uygulandığı dönemde emziren veya emzirmeyen kadınlarda benzer bulunmuştur.

Erkeklere HPV Genital Siğil Aşısı Gardasil  Yapılır Mı?

Hayır, şu anda sadece kadınlar aşı programında yararlanabilmektedirler. Yeni aşı çalışmaları da devam etmektedir.

Genital Siğili Olan Hamilede  Virüs Bebeğe geçer Mi?

HPV virüsü (Kondülom) gebelikte HPV virüsü  anneden plasenta yoluyla bebeğe geçmemektedir. Geçiş şekli genellikle normal doğum sırasında bebeğe direkt doğum kanalından bulaşması şeklindedir. Bebeğin ağzına bulaşarak üst solunum yollarında tümöral bir yapı olan “laringeal papilomatozis” yapar. Ciddi bir tümöral oluşumdur.Çok nadiren sezaryen sırasında bebeğe geçtiği iddia edilir. Aktif HPV enfeksiyonu olan veya HPV vrüsü taşıyıcısı olan anne adaylarına normal doğum değil, sezeryan tavsiye edilir.

Yeni Doğan Bebeklere HPV Nasıl Bulaşır ve Siğil Yapar? 

Küçük çocuklarda görülen rekürren respiratuar papillomatozisin  HPV virüsü ile infekte doğum kanalından bulaştığı düşünülmektedir. Bu hipotez, hem respiratuar papillomatozisde hem de genital siğillerde benzer HPV tiplerinin görülmesi ve bu çocukların annelerinin büyük kısmında genital HPV hastalığı öyküsü bulunmasına dayandırılmaktadır. Rekürren papillomatozisi olan çocukların büyük kısmı, vajinal doğum yapan genç annelerin ilk çocuklarıdır. Ortalama başlangıç yaşı 3 yaştır. Erişkin çağda başlayan şeklinde ise rekürren respiratuar papillomatozis, çok sayıda cinsel partnerin olması ve oral-genital temasla, oral seks ile  ilişkilendirilmiştir. Vajinal doğum sonrası anogenital siğilleri olan bir anneden çocuğa rekürren respiratuar papillomatozis geçme olasılığının 1:80 ile 1:500 arasında değiştiği kabul edilmektedir. İlk doğan bebekler daha sonra doğanlara oranla daha fazla risk taşımaktadırlar. Bunun sebebi muhtemelen ilk doğumun daha uzun sürmesi ve bulaşma ihtimalinin de uzayan doğumda daha fazla olmasından dolayıdır.

Siz Genital Siğil Tedavisinde Hangi Yöntemi Tercih Ediyorsunuz?

Ben takip ve tedavi ettiğim çok sayıdaki genital siğili , kondilomu olan hastamdan gözlemim , koterizasyon (yakma) işlemi ile tedavinin daha başarılı olduğu ve nükslerin yani siğillerin tekrar etme olasılığının daha az olduğu yönündedir. Eğer genital siğiller az ise lokal anesteziyi tercih etmeme rağmen yaygın ve büyük olan siğillerde yakma işlemini genel anestezi ile  yapmayı tercih etmekteyim. Hastalarıma tedavi sonrası sıkı takip ,düzenli smear ve gerektiğinde kolposkopik incelemeyi tavsiye edip bir program dahilinde uygularım. Genital hpv siğil tedavi yöntemleri seçilirken, hastaya en uygun tedavi yöntemi mutlaka seçilmelidir.

Genital Siğil, HPV Tedavisinin Ücretleri, Fiyatları Ne Şekildedir?

Genital siğil, hpv tedavisininin fiyatlandırması siğillerin yaygınlığına ve uygulanacak tedavi yöntemi ile anestezi şekline bağlıdır. Genital Siğil HPV tedavisi küçük müdahale kapsamında olduğu için tedavi ücretleri , fiyatları yüksek değildir.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim