ASCUS

Ascus görüntüsü

 

ASCUS nedir, Ascus smear testinde Bethesta sistemine göre rapor edilen “ önemi belirlenemeyen anormal hücre” anlamına gelmektedir.

Ascus ne demektir, Düsük veya yüksek grade skuamoz intraepitelyal lezyon kriterlerine yanıt vermeyen anormal hücrelere “ASCUS” denir.Daha önceleri “atipik” olarak adlandırılan küçük anormalitelerin çoğu bu kategoride yer almaktadır.

Ascus belirtileri nelerdir, Ascus un belirtisi yoktur,, smear testi raporlama tanısıdır ve simir testi ile tam anlaşılamamış anormal hücreler görüldüğünü ifade eder, ek tahliller gerekir.

Ascus tanısı nasıl konur, Tanısı pap smear şile konur.Smear testi ile belirlenmemis özellik sadece bu hücrelerin aynı nitelikteki tanısal kriterlerinin yokluğunu değil, bu hücrelerin servikal kanser, HPV enfeksiyonu ile olan belirsiz ilişkisini de yansıtır. Sonuç olarak genellikle sitoloji raporlarında kullanılan bu teşhis, tedavi ve izleme konularında bir takım karışılıklar  yaratmıştır.

 Ascus nedeni nedir, Ascus neden olur sebepleri nedir. ASCUS’ların %56.1’de HPV(+) bulunmuş ve kolposkopi yapılmıştır 2002’de yayınlanan bir çalışmada HPV(+) ASCUS’ların %16’sında high-grade lezyonlar (HGSİL, CİN3 ) % 38’de low-grade lezyonlar (LGSİL CİN1), %2’sinde rahim ağzı kanseri saptanmıştır.

Ascus tedavisi nasıl yapılır. Kolposkopi, punch biopsi endoservikal küretaj ve HPV DNA ve HPV tipleme ile hücre anomalisindeki ciddiyet belirlenir  (basit bir enfeksiyon, CİN1 CİN2 CİN3 veya rahim ağzı kanseri) ve buna göre de tedavi planlanır. İlaçla ASCUS tedavisi hakkında güncel gelişmeler de vardır.

 Ascus yorumları ve ascus hakkındaki tüm sorular ve cevaplar için forum sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Tarafımızdan hazırlanan bu site Türkçe en kapsamlı HPV, Genital Siğil konusunu işleyen-irdeleyen bir site olup, bu konuda bir "ihtisas " sitesidir. HPV virüsü ve etkileri hakkında çok sayıda yeni ve güncellenen yazıları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.....
HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 

Bize Ulaşın.. İletişim