Büyük Siğiller, Dev Kondilom,
Buschke-Lowenstein tümörü

Büyük Siğil Nedir, Riskleri Nelerdir. Dev Kondilom Neye Denir.

Dev siğil, çok büyük  kondiloma akuminata özellikle genital ve perianal alanı tutan, nadir görülen ve cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalıktır. Human papilloma virüs enfeksiyonu A.B.D. ve Avrupa'da cinsel aktif populasyonda en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Dev genital siğil, kondiloma akuminata iyi huylu histolojik tipte olmasına rağmen bölgesel  olarak agresif  ve hızlı seyreden bir kondilom çeşitidir. Düşük de olsa büyük siğiller de  skuamoz hücreli kanser gelişme riski olabilmektedir. Çok çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmesine rağmen tedaviye yanıt genellikle düşüktür  ve  büyük siğilin tekrarlaması yani nüks sık izlenmektedir

GENİTAL BÖLGEDE BÜYÜK SİĞİL, DEV KONDİLOM

Büyük Siğil Yapan HPV Tipleri Nelerdir. Kanser riski Var Mıdır

Buschke-Lowenstein tümörü ismi ile de bilinen ve anogenital bölgede lokalize olan hpv virüsüne bağlı  bu büyük siğiller  ender görülen ve oldukça yavaş gelişim gösteren  lezyonlardır. Vulva, skrotum, vajina, rektum, mesane ve perianal bölgeye lokalize olmakla birlikte en sık peniste izlenirler. En önemli ayırıcı tanı HPV tip 16 ve HPV  18'in etken olduğu hpv ye bağlı verrüköz kanserlerdir.

Dev Kondilom En Sık Kimlerde Ve Nerede Görülür.

Büyük dev siğilde klasik görüntü olarak  dışarı doğru büyüyen ekzofitik, karnıbahar benzeri yapıda ve iyi huylu karakterli olması şeklindeyken metastazın hemen hemen hiç görülmemesi tipiktir. Büyük siğiller genellikle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda izlenirler ki bunlar için en güçlü adaylar HIV-1 ile infekte veya organ nakli  transplantasyon sonrası bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi almış olanlardır.

Büyük Siğillerin Tedavisi Nasıl Yapılır

Buschke-Löwenstein ile ilgili olarak literatürde kontrollü çalışmalar bulunmamakta bu nedenle tedavi şemaları oluşturulamamaktadır. Kırk iki yayınlanmış vaka üzerine yapılan araştırmada en etkin tedavinin temiz cerrahi sınırlar ile  genital dev siğilin geniş eksizyon olduğu görülmüştür.


HPV kesin Tedavi Var mI, Büyük Genital Siğiller Alternatif Tedavisi

Büyük siğiller için cerrahi olmayan tedavi seçenekleri yetersiz tümör çıkarılmasına bağlı nüks oranlarını azaltmak veya cerrahi öncesi tümör hacmini küçültmek amacıyla kullanılabilir. Topikal podofilin, topikal ve sistemik florourasil, cisplatin ve metotreksat ile kombine sistemik bleomisin ve kriyoterapi tedavi seçenekleri arasındadır. İntralezyonel interferon alfa-2b enjeksiyonu(haftada 3 kez 9 milyon ünite, 5 ay süresince) lezyonun tamamen çözülmesinde etkili olmaktadır.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim