Ekinezyanın HPV  Enfeksiyonunda Kullanımı

Ekinezya ekstresi içeren tablet ve ilaçların kullanımı son günlerde her ne kadar “domuz gribi” salgını ile güncel olsa da HPV enfeksiyonlarında yıllardır hem bizler tarafından hem de yurt dışındaki bir çok merkezde  bağışıklık sistemini güçlendirmek ve HPV enfeksiyonuna karşı destek mücadelesinde kullanılmaktadır. Ekinezya ekstresi  virüs enfeksiyonlarına, doğal olarak HPV' ye karşıda bağışıklığı güçlendirmedeki etkisi tıbbi olarak ispatlanmıştır.

Ekinezya nedir?

Ekinezya yani Koni Çiçeği (Echinacea purpurea) virus enfeksiyonları, HPV, soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi ve kanserden korunma gibi durumlarda kullanılan önemli şifalı bitkilerden biri olup; kuru toprak ve ovalar ile seyrek bir çok  ormanlık arazilerde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. 1950’den beri yapılan çok sayıda araştırmalara göre, bitkide bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan bazı maddeler bulunmuştur.

Ekinezya  bitkisinin etken maddeleri nelerdir?

Ekinezya şifalı bitkisinde 14 çeşit etken madde tespit edilmiştir. Bu 14 çeşit etken madde ekinezya türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Yapılan detaylı çalışmalar sonucunda özellikle değişik yapıdaki polisakkaritlerin, alkylamides ve cichoric asitin ekinezyada bulunan en önemli etken maddeler olduğu anlaşılmıştır ve ekinezyanın şifalı bitki olarak değerini artıran faktör bu üçlüdür. Caftaric ve cichoric asit ekinezya bitkisinin iki bilinen fenol bileşikleridir. Bu bileşikler ekinezya da daha çok kök kısmında bulunmaktadır.

 Ekinezya nerelerde kullanılır? HPV de faydalı mıdır?

Ekinezya, en yaygın olarak  viral hastalıklarda özellikle olan soğuk algınlığı ve HPV' nin  önlenmesinde  ve tekrarlamasında yardımcıdır.  Koni Çiçeği, pek çok bulaşıcı hastalık için de fayda sağlayabilir. Çünkü araştırmalar Koni Çiçeği’nin sağlıklı dokular ile zararlı mikro-organizmalar arasındaki doğal engeli (bariyer) yok eden bir enzimin oluşumunu önlediğini göstermiştir. T-hücre aktivitesini de hızlandırdığı için romatizmal artrit ve allerji gibi bağışıklık sistemi düzensizliklerinde de kullanılabilir. Ekinezya (Koni Çiçeği), ayrıca  interferon üretimine de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle virüslerin yol açtığı grip, genital siğil (HPV),  uçuk (herpes), deri ve ağızda kızarma, bademcik iltihabı ve genel olarak viral hastalıkların süresini kısaltma açısından da interferonlar büyük bir öneme sahiptir.

Ekinezya nasıl kullanılmalıdır?

Ekinezya tableterini veya ekstresini içren kapsülleri kendi insiyatifinize göre doktora danışmadan uzun süre kullanmayın. Ancak Ekinezya'nın etkisi azaldığından uzun süreli (4 aydan fazla) kullanımı gerekiyorsa aralıklar verilerek, kür şeklinde kullanılmalıdır. Hekim kontrolünde olmadan preparat kullanımı bazı yan etkilere yol açabileceği için, öncelikli olarak bu tür destek ürünlere başlamadan sizi takip eden doktora danışmakta yarar vardır.

Dikkat!!

Her şifalı bitki de olduğu gibi ekinezyada da dikkatli tüketim şarttır. Unutmayınız ki insan vücudu kişiden kişiye farklılık gösterir ve ekinezya da kimine çok iyi gelebildiği gibi kimi için ise sorunlar yaratabilir. Doktora danışmadan ekinezya tabletlerini süresini ve miktarını kendiniz belirleyecek şekilde kesinlikle kullanmayın. Ekinezya kullanırken vücudunuzu iyi takip edin ve olumsuzlukla karşılaşırsanız hemen kullanımı kesin. Çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde kesinlikle kullanmayın.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim