Evlilik Öncesi HPV Testi /  Evlilik Testi HPV Yapılmalı Mı

Evlilik , Cinsel Birliktelik Öncesi HPV Testi yapılmaı Mı, gerekli Mi

Evlilik Öncesi HPV Testi, Evlenirken HPV testi rutinde yapılıyor mu? Yapılmalı Mı?

İnsan siğil virüsü olarak da bilinen HPV özellikle gençlerin  hayatı nıkabusa çevirmektedir. 150'den fazla çeşidi / tipi bulunan HPV virüsü nün özellikle 10  çeşidi insanlarda  ciddi kanserojen sorunlara yol açabilmekte bir ksımı da cinsel siğil  yapabilmektedir., HPV'nin  Tip 6 ve 11 daha çok siğil yaparken,  HPV 16 ve 18  nadiren siğil siğil yapmakta fakat özellikle genital kansere yol açmaktadır. HPV virüsü  hem erkeklerde hem kadınlarda, cinsel temas ile bulaşan en yaygın hastalıktır.

Son on yılda büyük artış gösteren bu  human papilomvirüs, önlem alınmazsa , aşılama diğer ülkelerde olduğu gibi rutine alınmaz ise tehlikeli boyutlara ulaşabileceği artık bilinmektedir. Vücuda girdiğinde  bu enfeksiyon  ciltteki  hücreler içine yerleşerek kişinin bağışıklık sistemi nin zayıf düştüğü zamanlarda hpv  geçiren kişilerde yıllar sonra bile alevlenerek  genital kenserlerin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır.

HPV enfeksiyonunda bu sebeple  erken teşhis çok önemli, ve bunun sonucu olarak erken yapılacak hpv testi pek çok problemin önceden önlenebilmesini sağlayacaktır. Günümüzde tanıda ve HPV nin risklerinin belirlenmesinde Genetik laboratuarları tarafından yapılan HPVDNA inceleme leri büyük önem kazanmaktadır ve bu yapılan  teste - hpv testi- denmektedir.

Evlilik öncesi aynı şekilde anal hpv testi ve idrarda hpv testi gibi uygulamalr rutinde yoktur

HPV ile tanışmış veya partnerinde hpv olma olasılığı korkusu taşıyan bir çok çift “evlilik öncesi hpv testi “ yaptırılması gerekip gerekmediğini sorgulamaktadır. Hayır rutinde evlilik öncesi HPV testi yapılması gibi bir gereksinim yoktur. Özel durumlarda tabii ki yapılabilinir. Evlenirken HPV testi devletin nikah öncesi yaptığı testler arasında yoktur ve  kanda hpv araştırması / taraması  teknik olarak mümkün değildir

.

.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim