Genital siğil belirtileri, hpv belirtileri kadında erkekte

  Genital siğil belirtileri nelerdir,  hpv beliritleri kadın ve erkekte farklı olabilir mi?

Kadınlarda genital siğil belirtileri kadın genital bölgesi erkeklere göre daha hassas ve ince olduğu için daha önemli olabilmektedir.  Genital siğiller belirti genellikle vermezle. İlk belirti bu gölgede daha önce olmayan ve yeni çikan kaşıntının da genellikle eşlik ettiği küçük kabarcık şeklinde sert göbekli lezyonlardır
 

Bunlar kondilom olarak da adlandırılırlar. Sinsi bir biçimde  bu alana bazen hızlı bazen de yıllar içinde yavaş yavaş yayılırlar. Genital alandaki kıl batmalarının siğillerle bir ilgisi yoktur. Genital siğiller tek tek görülebildikleri gibi çok büyük boyutlara da ulaşabilirler. Hastalık genellikle belirti vermeyebileceği gibi siğil benzei lezyonlar oluşmadan ylar hatta günler önce anlamsız genital kaşıntı ve huzursuzluk hissi tek belirti olabilmektedir. Kadınlarda hpv belirtileri nadiren de olsa görülen ve  tedaviye yanıt vermeyen vajinal yanma, kaşıntı  vajina içinde ve rahim ağzında çıkan  silerde bu ve yakınmaları gözlüyoruz. Bazı kadınlar ise sigil varlığında  ağrılı cinsel ilişkiden yakınabilmektedirler. Bazı kadınlarda ise hiçbir belirti, bulgu ve şikayet olamayabilir ve smear testinde hpv virüsüne ait bulgular çıkabilmektedir.

Erkeklerde genital siğil belirtileri erkek genital bölgesinin deri yapısının  kadınlardan daha kalın olmasından dolayı daha az olabilmekte ve bazen belirti vermemektedir. Siğil çıkması veya anlamsız kaşıntılar hatta bazen penis içi üretra dediğimiz bölgede çıkan siğillerin yaptığı idrar zorluğu erkeklerde hpv belirtisisi olabilmektedir.

Kadın olsun veya erkek olsun genital bölgede daha önce var olmayan sivilce-et beni tarzı gittikçe artan lezyonların varlığında veya genital bölgede anlamsız bir kaşıntının devam etmesi durumda hpv enfeksiyonu açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim