Genital Siğil Eş Tedavisi, HPV Eş Tedavisi Önemi Nedir.

 

Genital siğiller human papilloma virus (HPV) adı verilen bir çeşit virüsün cinsel temasla genital bölgeye bulaşması ve sonuçta yerleşmesi sonucu oluşan değişik sayı ve büyüklükte kitlelerdir. Bu kitlelere aynı kondilom adı da verilmektedir. Kadında erkeğe göre daha sık belirti verir bunun da sebebi kadındaki genital bölgenin daha ince yapıda olmasıdır. Siğiller genellikle temasdan yaklaşık üç ay sonra ortaya çıkar ancak yıllarca hiç ortaya çıkmayan siğiller de olabilir.


Genital siğil tedavisinde eş tedavisi nedir, yapılmalı mıdır, önemi.


Hem erkekte hem de kadında genital bölge siğiller çok ufak olabileceği gibi, çok sayıda kitlenin birleşmesiyle adeta karnıbahar şeklini de oluşturabilir. HPV son derece bulaşıcı bir virüstür ve cinsel birleşme olmaksızın sadece ve sadece hpv ile enfekte olmuş genital bölgelerin yakın teması ve değmesi ile de bulaşır.
Genital siğili olan kişilerle cinsel ilişkiye giren kişilerin yaklaşık %60-70 inde HPV nin ve siğilin bulaştığı düşünülmektedir. Yani siğil var iken hpv nin karşı tarafa bulaştırıcılığı yüksektir. Siğil yok iken sadece portörlük durumunda ise hpv virüsü ve siğillerin karşıya bulaşma olasılığı hpv nin çeşidine bağlı olarak %3-12 arasındadır. Bu sebeple çiftlerden biri sadece siğil tedavisi olur diğeri olmaz ise siğillerin karşı tarafta tekrarlama ihtimali yüksektir. Eksik siğil tedavisi olarak da isimlendirilen bu partnerin sadece birinin tedavi olması durumunda paslaşma şeklinde siğiller karşılıklı çıkmaya devam edecektir.


HPV eş tedavisi çok önemlidir ve her iki kişinin de aynı dönemde genital siğil kondilom tedavisi olması nüksleri azaltıp siğil tedavisi başarısını arttıracaktır.Taraflardan birinde siğil kalması partnerdeki sorunun daha hızlı tekrarlaması ve rahatsızlık verici boyutta nüks etmesine zemin hazırlayacaktır.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim