Genital siğil türleri tipleri çeşitleri nelerdir

 

Genital siğiller hpv virüsü enfeksiyonu sonucu oluşan genital bölge lezyonlarıdır ve bunlara kondilom adı verilir. Genital siğil görüntüleri ve yapıları herkezde aynı değildir hatta aynı kişide bazen birden fazla görüntüde genital siğil de görülebilmektedir

Genital siğil türleri yapılarına göre  3 şekilde görülebilmektedir. Genital siğil tipleri nin bu farklılıkları HPV tipine göre değişebileceği gibi kondilomların çıkış yerine veya kişinin cilt yapısının özelliğine bağlı olabilmektedir.

Genital siğil çeşitleri şekillerine göre:

1- Flat genital siğil, flat kondilom. En az görülen genital siğil tipi dir. Bu kondilom tipi ciltten çok az kabarık, genişçe bir görüntüde yama benzeri kalın değişik bir cilt görüntüşü şeklindedir. Rahim ağzında beyaz plak veya dış genital bilgede ciltten biraz daha koyu bir plak şeklinde görülür. Mutlaka biopsi yapılmalıdır. Daha çok tip 16 HPV ve tip 18 HPV ile ilişkilidir ve CİN1, CİN1 ve CİN3 belirtisi olabileceği gibi dış genital organdakiler de bir displazi bulgusu olabilmektedir. Biopsiile birlikte mutlaka HPV tiplendirme de yapılmalıdır.

2- Punktiform iğne başı şeklinde genital siğil kondilom. Daha çok erkeklerde görülen bir genital siğil türü çeşidi  olmasına rağmen kadınlarda daha çok pubis bölgesinde görülür. Her ne kadar daha  çok tip 6 HPV ile ilişkili olsa da mutlaka genital siğil tipleme yapmak gerekmektedir.

3- Karnıbahar şeklinde genital siğil kondilom. En sık görülen genital siğil türleri dir. Sebep olan HPV tipini kestirmek mümkün değildir. Kesin  tanı için HPV tiplemesi yapılmalıdır. Yumuşak ,kanayan ve hızlı büyüyen bir yapıda siğil çeşidi dir.

İğne başı
 genital siğil türü

Flat tipi
 genital siğil türü

Karnıbahar tipi
genital siğil çeşidi
 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim