Genital Ülser Nedir, Genital Yaralar Ne Anlama Gelir

 

 

Genital bölgede ülser veya benzeri  bir lezyon oluşması genellikle hastaları tedirgin eder. Cinsel bölgede ülser olması öncelikle bir enfeksiyonu düşündüreceği için hasta telaşa kapılır. Ülserin sebebi acaba genital herpes yani genital uçuk mu yoksa bir HPV virüsü ne bağlı siğil veya başka bir enfeksiyon mu korkusu telaş yaratabilir

Genital ülser ile seyreden lezyonlardaki yaklasımda iyi bir tanı ve ayırıcı tanıya mutlaka gerek vardır.  Bu gibi  cinsel ülserler sadece cinsel iliski ile bulasan hastalıklara sınırlı kalmayıp bazı ciddi cilt hastalıklarından da oluşabilmektedir. Her  ne kadar öncelikler genital ülserlere yol açan genital  enfeksiyonlar düsünülse de cilt kanseri,  Behçet hastalıgı, mekanik, kimyasal veya termik hasarlar  enfeksiyonlara bağlı olmayan genital lezyonlar da söz konusu olabilir.

Genital bölge yara şeklindeki ülserlerin  en sık herpes genitalis, ikinci sıklıkta ise sifiliz saptanmaktadır. HPV enfeksiyonuna bağlı lezyonlar ülser ve yara şeklinde değil siğil yani kondilom şeklinde olurlar.

Genital ülseri olan hem erkek hem de kadınlarda  öncelikle bu ülserin cinsel iliski ile bulasan bir hastalık olup olmadğgı incelenmelidir . Genellikle cinsel ilişki ile bulasan hastalıklar

genital bölgeye sınırlı kalmaktadır. Buna karsılık peınfigus,  Behçet hastalığı gibi hastalıklarda genital bölgeye ilave olarak perigenital bölge ve diğer deri alanlarında da hastalığ a ait belirtiler bulunmaktadır.

Genital ülser leri olan hastada herpesten sonra  mutlaka öncelikle sifiliz düsünülmelidir. Erkeklerde en sık olarak glans penis, koronal sulkus, penis saftı, pubis ve bazen skrotumu tutarken; kadınlarda özellikle labiumlar,serviks ve vaginada yerlesim gösterir. Ancak gerek homoseksüellerde ve gerekse heteroseksüellerdeki  makat etrafında  yani anal yerleşim akıldan uzak tutulmamalıdır. Süpheli durumlarda anı için ülserden  mutlaka inceleme yapılmalıdır.

Genital bölgenizde şüpheli bir lezyon, ülser yara veya siğil benzeri bir yapı var ise mutlaka bir hekime başvurun

 

Genital Herpes Nedir

Genital Siğil Kondilom

Genital Sivilce

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim