HPV Tedavisinde Destekleyici İlaçlar, HPV Bitkisel Tedavi

HPV, Human papilloma virus cinsel ilişki ile geçen bir hastalık olup erkeklerin yaklaşık %50 sini kadınların da yaklaşık %75 ini etkilemektedir. 120 den fazla tipi olan HPV, her tip vücudu değişik  bir şekilde etkilemekte ve değişken sonuçlara yol açmaktadır.  Ayrıca  bazı tipleri belirli kişilerde hiç semptom ve bulgu vermez iken bazı tipler de kişisel bağışıklık ile ilgili olarak bir hekim tarafından tedavi ve takip edilmesini gerektiren lezyonlara yol açabilmektedir.
 Hekim tarafından yapılan bu  tedavi sırasında ve sonrasında bağışıklık istemini HPV virusu na karşı güçlendiren ve tedaviyi daha etkin kılan ek bir  bir destek önemlidir bu da bazı mineral ve vitaminlerle sağlanmaktadır. Wayne State Üniversitesinde HPV li hastalarda tıbbi tedaviye ek olarak destek tedavisi de tavsiye edilmektedir. Bunlar;

Çinko

Çinko, HPV ile mücadelede büyük önem taşıyan T-hücrelerinin olgunlaşması için gerekli olan bir mineraldir. Vücuttaki çinko seviyesi azaldıkça bağışıklık sisteminin HPV ve diğer virüsler ayrıca kansere de karşı mücadelesi de zayıflar. Amerika’da yapılan bir araştırmada, HPV hastalarının %45’inde çinko eksikliğinin olduğu tespit edilmiştir.  Wayne State Üniversitesinde bağışıklık sistemi hücrelerinden T hücrelerinin çinko minerali sayesinde hayatta kaldığını ve ciddi çinko eksikliğinde T hücrelerinin yok olduğunu belirtiyor.

Günlük çinko ihtiyacı yaklaşık 15 mg dır. 50mg dan fazla alınması tavsiye edilmez. Eğer uzun süreli çinko kullanılacaksa günlük olarak 20 mglık doz önerilir. Çinko pikolinat, sülfat  ve çinko gluconate en iyi tolere edilen takviye türleridir.Multivitaminlerin birçoğu günlük izin verilen çinko miktarını içerir.

 

Folik asid

Folik asit folat diye bilinen bir çeşit B vitaminidir. Vücutta hücresel bağışıklığı destekleyen önemli vitaminlerdendir. Wayne State Üniversitesinde  yapılan bir araştırma  bazı HPV tiplerine karşı mücadelede önemli destek verdiğini iddia etmiştir. Wheat Foods Council (WHC)  ayrıca düzenli folik asit kullanımının  bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseri ve meme kanseri olasılığını azalttığı ve depresyonu da minimalize ettiğini belirtmiştir.
Vitamin B12 den farklı olarak, vücut büyük miktarlarda B9 vitamini (folikasit) depolamaz. Genellikle vücut rezervleri bir kaç ay için yeterlidir ve dolayısıyla vücut için daimi folik asit kaynağı yoksa eksiklik yaşamak çok kolaydır.
HPV hastalarında tavsiye edilen günlük kullanımı 400 microgram dır

 

İnositol

İnositol , bazen Vitamin B8 olarak da adlandırılan Inositol, vücudun sağlıklı kalmak adına küçük miktarlarda gereksinim duyduğu B kompleks vitaminidir. Ancak vücutta, bağırsak bakterileri tarafından glukozdan sentezlendiğinden, resmi anlamda vitamin olarak kabul edilmez.  En doğal ve yaygın formu, myo-inositol’dur. HPV ile mücadelede folik asit benzeri etki yaptığı ve hücresel bağışıklığı arttırdığı bilinmektedir.Ayrıca yeni yapılan çalışmalar İnositol un Polikisitk over sendromunda da kadınlarda etkin olduğu bulunmuştur. HPV tedavisine ek olarak önerilen günlük doz 12-18 gr dır.

Ekinezya

Ekinezya ,anavatanı Amerika olan ekinezya bitkisi yerlilerce yaraların tedavisi ve yılan sokması boğaz ağrıları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.Ekinezya otu hakkında birçok inceleme yapılmıştır. Ekinezya ile ilgili yapılan araştırmalar özellikle bitkinin savunma sistemini kuvvetlendirici yönüne odaklanmıştır. Virüsü öldürm özelliği de vardır yani antivirütiktir.İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir. İnterferon, doğal öldürücü hücreleri harekete geçirerek, onları virüslü veya tümörlü hücrelere bağlanıp parçalamaya teşvik eder. İnterferon, virüslerin genetik yapısını bozan, çoğalıp yayılma yeteneklerini engelleyen enzimlerin salgılamasını tetikleyici etki gösterir.
HPV li hastalarda önerilen ekinezya  kullanım şekli :  2-3 hafta kullanıp ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kaynaklarda da en fazla 8 hafta kullanılması önerilmektedir. Bu da 4 hafta kullan 2 hafta ara ver tekrar 4 hafta kullan şeklinde dönüşümlü ollmaktadırHiç ara verilmeden sürekli kullanımı tavsiye edilmemektedir. Günde 1  kapsül kullanılır.Yine ekinezya çayı da 15 gün kullanıldıktan sonra ara verilmeli.

Sarımsak tozu

Sarımsağın tedavi edici özellikler taşıdığı keşfedilmişti. İçeriğindeki allicin mikrop öldürücü niteliktedir. Sülfür bileşikleri sarımsak içindeki en önemli bileşiklerdir.Tedavi amaçlı olarak beyaz sarmısak kullanılmaktadır.
Savunma sistemini kuvvetlendirmesi en çok bilinen sarımsak faydasıdır. Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı güçlendirir.Sarımsakta yer alan alliin, allicin, thiosulfinatlar, gama-glutamylcysteine peptitleri gibi farklı kükürt bileşikleri, insan metabolizması için önem taşır.
Allicin çok düşük bir konsantrasyonda bile güçlü bir mikropve virüs  öldürücüdür. Allicin’in mikropta enzim fonksiyonunu bozmak yoluyla etki gösterdiği sanılmaktadır.
Sarımsak kokusundan arındırılarak tablet şeklinde  sarımsak tozu içeriğinde de satılmaktadır. 25 mg’lık kokusuz sarımsak tabletler, 1 diş sarımsağa karşılık gelir. Tavsiye edilen 6 ay süre ile yemeklerle birlikte günde 1  tabletin çiğnenmeden suyla alınması, koruyucu tıp yönünden önerilmektedir.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim