Hpv Doktoru İstanbul, HPV yaygınlığı Türkiye de..

Dünya sağlık örgütü WHO verilerine göre her yıl tüm dünyada yaklaşık 493,000  rahim ağzı kanseri vakası görülmekte  ve bunların yaklaşık 274,000’i ölümle sonuçlanmaktadır. Bu ölümlerin %80’den fazlası, yeterli tarama programlarının bulunmayışı nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde görülür. Yine Dünya sağlık örgütü  WHO verilerine göre, her yıl 10 milyon HSIL yani CİN3 , ileri evre prekanseröz lezyon vakası  30 milyon LSIL yani CİN1 ve CİN2, erken evre prekanseröz lezyon vakası  ve 30 milyon yeni genital siğil hastası görülmektedir.  

HPV kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de penis ve makat kanseri ile ilgilidir ve bu sebeple de tedavisi ve takibi önem arzetmektedir. HPV virüsü ,  rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık %90’ ından , anüs kanserlerin %80 inden , vajina  kanserlerin %60 ından ve penis kanseri  nin  yaklaşık %30 undan  sorumludur. Kliniğimize HPV tedavisi için Türkiyenin tüm bölgeleri dışında  Azerbaycan, Diğer Avrupa Ülkeleri , KKTC ve Rusya dan çok sayıda hasta tedavi olmak için gelmektedir.

HPV nin  Türkiye deki yaygınlığı

Ülkemizde, ne yazık ki, bu konuda yapılmış kapsamlı çalışma sayısı çok kısıtlıdır ve bunlar HPV’nin Türkiye’deki insidansını sağlıklı bir şekilde öngörmemiz için yeterli değildir.

Sağlık Bakanlığı’nın 2003 yılında, Türkiye’deki 8 ili kapsayan  -  Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, İzmir, Samsun, Trabzon   çalışmasında, rahim ağzı kanseri sıklığı,  insidansı 4.76/100,000 olarak bulunmuştur. 2008 yılında 1800 kadın üzerinde yapılan güncel bir çalışmada ise katılımcıların %10.7’sinde genital siğillerin varlığı gözlenmiştir.Şu an için ülkemizde yaygın bir rahim ağzı tarama programı bulunmamaktadır. Ancak Sağlık Bakanlığı kapsamlı bir tarama programı için altyapı çalışmalarına hız vermiştir. Fakat, unutulmamalıdır ki, oturmuş tarama programı olan ülkelerde dahi tarama tekniğinin kısıtlamaları ve hastaların devam problemleri nedeniyle rahim ağzı kanseri hala belirgin oranlarda görülmektedir. Bunun yanısıra HPV’nin sebep olduğu vajinal ve vulvar kanserler için ise bir tarama programı bulunmamaktadır.

HPV doktoru istanbul randevu için tıklayın

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim