HPV Hastalığı Nedir, Tedavisi Tanısı Bulaşması

 

HPV hastalığı  nedir?

HPV kelimesi , Human Papilloma Virus sözcüklerinin kısaltmasıdır. Çok yaygın bir viral hastalıktır ve kadınların çoğu yaşamlarının bir aşamasında bu  HPV virüse yakalanır. Çoğu zaman tedaviye gerek olmaksızın HPV hastalığı kendi kendine geçer.

HPV’nin birçok türü ve tipi vardır. Çoğu HPV türü zararsızdır, ancak bazıları rahim ağzında hücre değişikliklileri ve  anormalliklere yol açar ve ‘yüksek riskli’ HPV türleri olarak bilinir. Bu anormallikler de çoğu kez tedaviye gerek olmadan virüsün ortadan kalkmasıyla geçer. Ancak bazı kadınlarda virüs vücuttan atılmaz   tedavi gerektirebilecek displazi olarak da adlandırılan  rahim ağzı anormallikleri (CIN1,CIN2,CIN3) oluşma riskini arttırır.

HPV hastalığı nasıl bulaşır?

HPV hastalığı yaşamlarının bir aşamasında cinsel açıdan aktif olanlar arasında çok yaygın bir enfeksiyondur. Kadın ve erkek, ya da aynı cinsiyetten partnerler  arasında cinsel ilişki ve cinsel temas  ile kolayca bulaşır. Virüsün bir belirtisi yoktur, bu nedenle  HPV enfeksiyon kapan birisi yıllarca bu durumun farkında olmayabilir aynı şekilde yıllar önce enfeksiyon kapan bir eşin de bundan haberi olmayabilir.

 

HPV hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

 HPV virsüsünün ilaçla bir tedavisi yoktur, sadece yapılan yayılmayı ve bulaşmayı engellemek için virüsün geliştirdiği genital siğillerin tedavisidir.


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim