HPV Nedir, Kanser Yapan HPV  Tipleri Nedir

HPV virüsü

HPV nedir, HPV rahim ağzı kanseri için kadınlarda önemli bir risk oluşturan bir virüstür.Genital siğil ve anogenital kondilom yapabildiği gibi özellikle kanserojen etkisi önemlidir.Onbir çalışmadan oluşturularak elde edilen skuamoz hücre kansererinin uluslararası analizleri sonucunda 15 yüksek riskli ve 11 düşük riskli HPV tipi tanımlanmıştır.

HPV kanser oranları nedir,  Vakaların %91’inde HPV pozitif bulunmuş olup HPV pozitif vakalarda 8 tip (HPV tip 16, HPV tip 18, HPV tip 31, HPV tip 33, HPV tip 45, HPV tip 52, HPV tip 58, HPV tip 25) kanserlerin % 95’inde bulunmuştur. HPV virus tiplerinin HPV tip 70 ve HPV tip 73 hariç olarak filogenetik ve epidemiyolojik sınıflandırması kesin netlik kazanmıştır.

HPV tip 16 ve HPV tip 18 servikal kanserlerin %70’inin nedenidir, HPV tip 16 en yaygın kanserojen yani onkojenik tiptir ve bunu HPV tip 18 takip eder. Asemptomatik yani belirti vermeyen HPV enfeksiyonu kadınlarda
10 yıllık bir süreci kapsamaktadır. HPV 16/18 tiplerinin her ikisi de CİN3 veya invaziv kansere neden olmakta ve diğer HPV tiplerine nazaran daha hızlı servikal kanser geliştirebilmektedir. HPV tiplerinin yapılan çalışmalarda meta-analizleri göstermektedir ki, düşük dereceli skuamoz intraepitelyal lezyonlardaki LSIL dağılım ile invaziv skuamoz hücre kanserlerindeki dağılımı benzer sonuçlar içermektedir.

HPV genetik yapısı nedir


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim