HPV PCR Testi Nedir

 HPV DNA’sı  rahim ağzı kanserlerinin %99.7’sinde bulunmaktadır. Kanser genellikle ilk enfeksiyondan 5-30 yıl sonra ortalama  gelişir. HPV’nin bugün için 120 den fazla tipi izole edilmiştir. HPV Tip 16 ve HPV tip  18 servikal kanserlerin %70’inden sorumlu olan yüksek riskli HPV’lerdir.

Otuz yaş altı kadınlarda HPV enfeksiyonu ve HPV pozitifliği çok sıktır. Bu dönemde ayrıca  aynı kişide aynı dönemde veya farklı zaman dilimlerinde birden çok HPV enfeksiyonu da sıkça görülmektedir.

HPV PCR testi nedir; HPV bulaşması  ile kanser gelişimi arasındaki ilişki, HPV DNA’sının bir tarama testi olarak kullanılabileceğini  gündeme getirmiştir. HPV Testleri, Pap  smear teste benzer şekilde toplanan hücrelerde yüksek riskli  HPV’yi saptamaya yönelik testlerdir. Kabaca Hibrid Capture (HC II) ve HPV PCR  Testi temelli olmak üzere iki ana sınıfa ayrılırlar. Hibrid Capture testleri daha yaygın kullanılmaktadır. PCR temelli testlerin  , HPV PCR  testi, sonuçları ise daha kesindir

HPV  DNA testi genel olarak  sitoloji testlerine  yani pap smear testine kıyasla daha kanser saptama oranına  sahipken, kanseri ekarte etmeleri daha düşüktür . Bu nedenle aslında en ideal olanı her iki testin beraber kullanılıp hem yüksek kanser saptama oranına hem de yüksek kanseri ekarte etme oranına ulaşılmasıdır. Çok nadir bazı çalışmalarda kombine taramanın (HPV Testleri  + smear testi - sitoloji)kullanımı etkin olabilmektedir.

 


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim